2010 USATF-New England Outdoor Championships - Complete Results
Sunday, June 13
Hosted by USATF-NE at Regis College, Weston MA

Results

                    USATF New England Outdoor Championships
                    Regis College, Weston, MA  - 6/13/2010
                             Overcast, wet, 60's

                                    Results
Women 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: +0.0
  1 Adeline Kuo               28 Unattached               14.09
  2 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             14.13
  3 Paula Fortuna             49 Mass Velocity            15.87

Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: -1.6
  1 Jennifer Harlow              Gr Boston TC             28.61
  2 Adeline Kuo               28 Unattached               29.32
  3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             29.46
  4 Danielle Crawford         13 Innovation               29.62
  5 Paula Fortuna             49 Mass Velocity            33.74

Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Josette Pierre-Louis         Gr Boston TC             56.85
  2 Tiera Fletcher               Gr Boston TC             58.47
  3 Danielle Crawford         13 Innovation             1:04.49
  4 Sarah Lawson                 Gr Boston TC           1:06.24

Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Caitlin Malloy            29 New BalanceBos         2:19.34
  2 Mahal Alvarez-Backus      13 Team RUN               2:32.51

Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Taylor Ashley Bean        20 Bermuda                5:02.33
  2 Mary Harada               74 Liberty AC             7:26.03

Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Caitlyn Clark             25 Sisu Project          17:51.89
  2 Jennifer Lee                 Gr Boston TC          18:29.12
  3 Kristin Schleicher           Gr Boston TC          18:53.51
  4 Lauren Chow               18 Unattached            19:41.92

Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: -1.0
  1 April Garner              26 Unattached               13.72

Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Jessica Klett                Gr Boston TC           1:03.12
  2 Alexandra Nkrumah            Nike Centl Park        1:06.58
  3 Mel McFayden              18 Unattached             1:07.13
  4 Deanna Clark                 Gr Boston TC           1:22.70

Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Anna King                 24 New BalanceBos        10:53.8 H
  2 Jenny Gardynski              Gr Boston TC          11:18.7 H
  3 Victoria Barnaby             Gr Boston TC          11:45.1 H
  4 Deanna Clark                 Gr Boston TC          12:23.7 H
  5 Ali Curran                   Gr Boston TC          13:11.6 H

Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Boston International  'A'                             50.0

Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:03.82

Women High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Deirdre Mullen            28 Shore AC                 1.85m    6-00.75
  2 Jennifer Harlow              Gr Boston TC             1.67m    5-05.75
  3 Jennifer Hawkes              Gr Boston TC             1.62m    5-03.75
  4 Emma Fitzgerald           12 Waltham TC               1.42m    4-07.75

Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Yanelis Mestre            17 Air Time Athleti      10-06.00      3.20m
  2 Alyssa Cummings           18 MIT Pole Vault C      10-00.00      3.04m
  3 Rachel Horwitz               MIT Pole Vault C       9-06.00      2.89m
  4 Jen Tylock                15 Patriot Pole Vau       8-06.00      2.59m
  5 Carly Railing             13 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m
  5 Claire Gerdes             13 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m
 -- Lauren Kuntz              19 Unattached                  NH

Women Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            13.36m   43-10.00
  2 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         12.59m   41-03.75
  3 Stacey Connor                Gr Boston TC            11.85m   38-10.50
  4 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         11.59m   38-00.25
  5 Deirdre Murphy               Gr Boston TC            11.56m   37-11.25
  6 Andrea Jackson            23 Bermuda                 10.76m   35-03.75

Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Stacey Connor                Gr Boston TC            45.67m     149-10
  2 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            45.03m     147-09
  3 Deirdre Murphy               Gr Boston TC            41.62m     136-06
  4 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         35.65m     116-11
  5 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         32.67m     107-02

Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Keelin Godsey             26 Unattached              61.98m     203-04
  2 Natalie Grant             29 Unattached              59.41m     194-11
  3 Amy Thayer                28 Shore AC                58.18m     190-10
  4 Lisa Wilson                  Gr Boston TC            53.75m     176-04
  5 Ashley Beaver             22 Nike Centl Park         33.02m     108-04

Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kateema Riettie           36 Nike Centl Park         52.89m     173-06
  2 Leigh Petranoff           20 World's Longest         48.65m     159-07
  3 Aubrey Dowding            18 World's Longest         37.18m     122-00
  4 Emma Fitzgerald           12 Waltham TC              33.22m     109-00
  5 Rebecca Lonorall          16 Unattached              28.90m      94-10
  6 Jules Keene               16 World's Longest         26.28m      86-03

Women 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Maryanne Daniel           51 CT Racewalkers        15:48.49
  2 Holly Wenninger           45 Cambridge Sports      19:12.71
  3 Pat Godfrey               63 Cambridge Sports      21:07.88

Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: -0.7
  1 Matt Amendola             22 ConnQuest                11.29
  2 Tomas Marucci             37 ConnQuest                11.49
  3 Muktar Addebayo              Nike Centl Park          11.50
  4 Joshua Castro             18 Y-Speed                  12.00
Section  2     Wind: -0.8
  1 Roy Charette              48 Mass Velocity            13.01
  2 Scott Walker              51 Cape Cod AC              13.38
  3 Michael Servizio             Gr Boston TC             13.44
Section  3     Wind: +0.0
  1 Roger Pierce              65 Mass Velocity            13.41
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC             13.72
  3 Gary Snyder               66 Mass Velocity            14.89
  4 John Polevy               76 Mass Velocity            15.67
  5 Albert Flint              82 Mass Velocity            27.73

Men 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: -0.4
  1 Douglas Caves             23 Unattached               21.70
  2 Matt Amendola             22 ConnQuest                22.64
  3 Lyndon Walters            23 Nike Centl Park          22.94
  4 Andre Shreeves            30 Connecticut Lege         23.73
  5 Andrew Guida                 Gr Boston TC             24.04
  6 Nilton Gomes                 Gr Boston TC             24.10
Section  2     Wind: -0.5
  1 Joshua Castro             18 Y-Speed                  24.62
  2 Chris Gaudet              24 Unattached               24.75
  3 David Neumann             50 Mass Velocity            25.57
  4 Brian Moore               40 Black and Tan            25.66
  5 Michael Needham           49 Mass Velocity            26.23
  6 Roy Charette              48 Mass Velocity            26.27
  7 Michael Servizio             Gr Boston TC             27.39
Section  3     Wind: -0.9
  1 Roger Pierce              65 Mass Velocity            27.44
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC             27.84
  3 Warren Graff              64 Mass Velocity            28.77
  4 Gary Snyder               66 Mass Velocity            32.85
  5 John Polevy               76 Mass Velocity            35.66

Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Douglas Caves             23 Unattached               47.00
  2 Alexander Engel              Gr Boston TC             48.62
  3 Kobe Fuller                  Gr Boston TC             49.75
  4 Christian Tirella            Gr Boston TC             49.76
  5 Patrick Horne                Unattached               50.66
  6 Nilton Gomes                 Gr Boston TC             50.86
  7 Joseph Brennan               Gr Boston TC             51.30
Section  2
  1 Steve Stewart             22 New BalanceBos           51.75
  2 David Cahill                 Gr Boston TC             51.99
  3 Brian Moore               40 Black and Tan            55.57
  4 David Neumann             50 Mass Velocity            55.61
  5 Jokub Matozynski          22 Boston-North TC          55.66
  6 Michael Needham           49 Mass Velocity            58.44
  7 Larry Cheng               34 Unattached             1:00.38
Section  3
  1 Thomas Gillen             55 Mass Velocity          1:00.76
  2 Dan Kelly                 62 Gr Boston TC           1:01.83
  3 Ralph Souppa              63 Mass Velocity          1:01.90
  4 Roger Pierce              65 Mass Velocity          1:02.67
  5 Warren Graff              64 Mass Velocity          1:05.96
  6 Robert Chinchillo         67 Unattached             1:22.07

Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Shaquille Dill            20 Bermuda                1:53.42
  2 Doug Chick                   Gr Boston TC           1:56.99
  3 Philip Mainwaring         24 New BalanceBos         1:57.12
  4 Chris McCann              23 New BalanceBos         1:58.84
  5 Jeff Paterno              36 New BalanceBos         2:02.77
  6 Ian Smith                 51 Mass Velocity          2:10.80
  7 Bill Newsham              45 Gate City Stride       2:24.06
  8 Robert Segal              57 Mass Velocity          2:34.90
  9 Stephen Viegas            61 Mass Velocity          2:47.50
 10 Dan DeCelle               49 Unattached             2:50.48
 11 Bill Spencer              74 New England 65+        2:55.93

Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Yassine Zaimi             21 Unattached             4:13.25
  2 Ryan Hardiman             19 Unattached             4:18.94
  3 J D Lavallee              23 Boston-North TC        4:26.77
  4 Chris Blondin             36 Unattached             4:26.99
  5 Andrew Biancheri          41 Gr Lowell RR           4:42.50

Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Henry Russell                Emerging Elite         8:56.00
  2 Aldous Strother           18 Unattached             8:59.15
  3 Stephen Peckiconis        51 Cambridge Sports      11:23.37

Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Matthew Germain           28 Sisu Project          15:41.59
  2 Clayton Conrad            28 Adidas New Engla      15:57.36
  3 Ian Lambe                    Gr Boston TC          16:44.64
  4 Thomas Young                 Gr Boston TC          16:53.82
  5 Bill Newsham              45 Gate City Stride      17:56.52

Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1     Wind: -1.9
  1 Kandrick Cooper           24 RIADHA                   14.07
  2 Corey Thomas              18 Unattached               14.83
  3 Francis Shen                 Gr Boston TC             16.47
  4 Jerome Robinson              Nike Centl Park          16.52

Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Elhadje Mbow                 Nike Centl Park          52.17
  2 Justin Grinstead          22 Unattached               52.36
  3 Francis Shen                 Gr Boston TC             57.41

Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Bunker            28 Adidas New Engla       9:25.5 H
  2 Kevin Alliette            29 New BalanceBos        10:05.9 H
  3 Jason Hewitt                 Gr Boston TC          11:15.2 H
  4 Bill Newsham              45 Gate City Stride      12:02.0 H

Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:30.89

Men High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Corey Thomas              18 Unattached               2.06m    6-09.00
  2 Michael Millerr           24 ConnQuest                1.87m    6-01.50
  3 Tyler Guilmette           22 Unattached               1.72m    5-07.75

Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Alexandre Barbaud         30 MIT Pole Vault C      15-00.00      4.57m
  2 Bob Terry                 45 Unattached            13-06.00      4.11m
  3 Patrick Barragan          25 MIT Pole Vault C      12-06.00      3.81m
  3 James Tylock              47 Patriot Pole Vau      12-06.00      3.81m

Men Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Terrence Young               Gr Boston TC             6.55m  -0.8  21-06.00
  2 Mike Ferrari                 Gr Boston TC             6.49m  +0.0  21-03.50
  2 Willam Nguidjoi           21 UMass Lowell             6.49m  -0.1  21-03.50
  4 Jeffrery Soderquist       35 Gr Boston TC             6.41m  +0.0  21-00.50
  5 Nick DeCelle              23 ConnQuest                6.21m  +0.0  20-04.50
  6 Mark Johnson              23 Unattached               6.15m   0.5  20-02.25
  7 Joshua Castro             18 Y-Speed                  5.64m  -0.1  18-06.00
  8 Brian Rowles              45 Mass Velocity            5.63m  +0.0  18-05.75
  9 Chris Tuttle              20 Unattached               5.21m   0.9  17-01.25
 -- John Polevy               76 Mass Velocity             FOUL

Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Nick DeCelle              23 ConnQuest               13.76m  +0.0  45-01.75
  2 Terrence Young               Gr Boston TC            13.57m   0.1  44-06.25
  3 Willam Nguidjoi           21 UMass Lowell            13.10m  +0.0  42-11.75
  4 Brian Rowles              45 Mass Velocity           11.87m  +0.0  38-11.50
  5 Joshua Castro             18 Y-Speed                 11.04m   0.6  36-02.75
  6 Joel Jacobson             69 Unattached               4.27m   0.9  14-00.25
 -- Mike Ferrari                 Gr Boston TC              FOUL

Men Shot Put
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 John Langhauser           25 Nike Centl Park         16.99m   55-09.00
  2 Kent Worden               63 Twilight Thrower        15.27m   50-01.25
  3 Robert Arello, Jr.        51 Twilight Thrower        15.21m   49-11.00
  4 Jon Gray                  37 Twilight Thrower        14.06m   46-01.50
  5 Jared Mills               30 Unattached              13.34m   43-09.25
  6 David Belhumeur           54 Unattached              11.28m   37-00.25
  7 Gary Parkosewich          58 Unattached              11.06m   36-03.50
  8 Adam Seidner              48 Unattached              10.56m   34-07.75
  9 Edward Ionata             52 Unattached              10.54m   34-07.00
 10 Leonard Rosen             76 Twilight Thrower        10.46m   34-04.00
 11 Joanel Lopez              25 Nike Centl Park          9.75m   32-00.00
 12 George Cormey             73 Twilight Thrower         9.14m   30-00.00

Men Discus Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kent Worden               63 Twilight Thrower        35.06m     115-00
  2 Gary Parkosewich          58 Unattached              34.70m     113-10
  3 Leonard Rosen             76 Twilight Thrower        33.53m     110-00
  4 Jay Cohen                 64 Unattached              33.03m     108-04
  5 David Belhumeur           54 Unattached              32.24m     105-09
  6 Ken Effler                58 Twilight Thrower        32.17m     105-06
  7 George Cormey             73 Twilight Thrower        25.16m      82-06
Flight  2
  1 Jon Gray                  37 Twilight Thrower        49.79m     163-04
  2 Jared Mills               30 Unattached              42.00m     137-09
  3 Bill Cotter               45 Unattached              37.52m     123-01
  4 Charles Dwyer             47 Unattached              34.75m     114-00
  5 Dylan Dombrowski          21 ConnQuest               34.47m     113-01
  6 Adam Seidner              48 Unattached              28.05m      92-00

Men Hammer Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Chris Bryce               32 Unattached              69.03m     226-06
  2 Paul DeTurk               22 Unattached              58.72m     192-08
  3 Steven Jussaume           25 Shore AC                56.72m     186-01
  4 Robert Arello, Jr.        51 Twilight Thrower        52.21m     171-03
  5 Joanel Lopez              25 Nike Centl Park         49.06m     160-11
  6 Chris Dupuis              19 Unattached              49.00m     160-09
  7 Bill Cotter               45 Unattached              40.34m     132-04

Men Javelin Throw
==========================================================================
 Masters throw age group implements
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Dylan Dombrowski          21 ConnQuest               58.82m     193-00
  2 Mark Johnson              23 Unattached              57.10m     187-04
  3 Ken Hall                  44 World's Longest         56.30m     184-08
  4 Drew Soltysiak            25 Gr Boston TC            55.52m     182-02
  5 Michael Millerr           24 ConnQuest               54.56m     179-00
  6 Daniel Colina                Gr Boston TC            53.58m     175-09
  7 Matt Pelchat              21 Unattached              51.56m     169-02
  8 Patrick Bowler            18 Unattached              50.09m     164-04
  9 Michael Randall              Gr Boston TC            48.82m     160-02
 10 Mike Fernandez            23 World's Longest         43.55m     142-10
 11 Kyle St.Jean              16 World's Longest         42.23m     138-06
Flight  2
  1 Buzz Gagne                62 Twilight Thrower        51.47m     168-10
  2 Ken Effler                58 Twilight Thrower        36.60m     120-01
  3 Stephen Aust              65 Unattached              29.41m      96-06
  4 George Cormey             73 Twilight Thrower        27.84m      91-04
  5 Kent Worden               63 Twilight Thrower        27.01m      88-07
  6 Robert Youngs             76 Unattached              26.64m      87-05
  7 Joel Jacobson             69 Unattached              16.49m      54-01
  8 Jim Queeney               59 Twilight Thrower         3.76m      12-04

Men 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Bob Keating               63 New England Walk      15:11.47
  2 Stephen Peckiconis        51 Cambridge Sports      16:07.08
  3 Brian Savilonis           60 New England Walk      17:46.43
  4 Bill Harriman             63 New England Walk      18:13.58

USA Track & Field New England


Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!