2009 USATF-New England Outdoor Championships - Complete Results
Sunday, June 21
Hosted by USATF-NE at M.I.T., Cambridge MA

Results
                    USATF New England Outdoor Championships
            Steinbrenner Stadium, M.I.T.,Cambridge MA  - 6/21/2009

Windy, light rain
Hammer & Javelin at Fitchburg St.Col. on 6/20

WOMEN
Teams: 1.Gr.Boston TC 81; 2.New Balance Boston 11; 3.MITAA 8; 4.BAA, CSU, and
MIT Pole Vault 5; 7.NE Pole Vault 3; 8.Patriot PV 2; 9.AirTime Athletics 1.

Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
============================================================================
  1 Charmine Bien Aime         17 Unattached               13.58   NWI
  2 Jasmine Bien Aime          17 Unattached               13.75   NWI
  3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             14.44   NWI
  4 Katie Hammond                Gr Boston TC             15.05   NWI

Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
============================================================================
  1 Sara O'Brien                 Gr Boston TC             27.50   NWI
  2 Julie Wolf                20 Unattached               27.92   NWI
  3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             29.44   NWI
  4 Jessica Klett                Gr Boston TC             29.90   NWI
  5 Katie Hammond                Gr Boston TC             30.85   NWI
  6 Indu Conley                  Gr Boston TC             31.39   NWI

Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Sara O'Brien                 Gr Boston TC             59.88
  2 Julie Wolf                20 Unattached             1:01.06
  3 Christine Kloiber            Gr Boston TC           1:02.69
  4 Indu Conley                  Gr Boston TC           1:08.42

Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Ronnesia Gaskins             Gr Boston TC           2:15.58
  2 Alissa Nelson                Gr Boston TC           2:16.63
  3 Caitlin Molloy               New BalanceBos         2:17.08
  4 Jen Campbell              25 New BalanceBos         2:21.10
  5 Jennifer Lee                 Gr Boston TC           2:21.24

Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Vanessa Letourneau        21 Maine                  4:41.94
  2 Allison McCabe               Gr Boston TC           4:45.41
  3 Yvonne Green                 New BalanceBos         4:52.52
  4 Megan Murphy              24 Unattached             4:55.38
  5 Alexis Bean                  Bermuda                4:56.03
  6 Jen Hegarty               41 New BalanceBos         5:11.15

Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Hannah Hastings              Gr Boston TC          10:52.95
  2 Zoe Swenson               27 Nike Centl Park       10:53.55

Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Jeannette Seckinger          Boston Athletic       17:17.06
  2 Laura Kennedy                New BalanceBos        17:35.80
  3 Gretchen Chick            28 Gr Boston TC          17:40.07
  4 Jane-Marie Ovanin            Gr Boston TC          17:44.63
  5 Mariko Holbrook              Boston Athletic       17:47.70
  6 Tara Vance                   Gr Boston TC          18:19.34
  7 Caitlyn Clark             24 Sisu Project          18:35.16
  8 Laura Rudd                29 Sisu Project          20:50.45

Women 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Patricia Godfrey          62 Cambridge Sports      21:07.37

Women 100 Meter Hurdles
======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
======================================================================
  1 April Garner              25 Unattached               14.19  -0.5

Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Portia Jones              19 MIT                    1:04.20
  2 Jamie Simmons             19 MIT                    1:04.85
  3 Jessica Klett                Gr Boston TC           1:05.38
  4 Deanna Clark                 Gr Boston TC           1:13.74

Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Victoria Barnaby             Gr Boston TC          11:54.30
  2 Deanna Clark                 Gr Boston TC          12:26.31
  3 Allison Curran               Gr Boston TC          14:29.38

Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club                             56.81

Women High Jump
===========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
===========================================================================
  1 Jennifer Hawkes              Gr Boston TC           5-04.00      1.62m
  2 Katherine Schelling       17 Unattached             5-02.00      1.57m

Women Pole Vault
===========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals

===========================================================================
  1 Emily Hwang                  MIT Pole Vault C      12-00.00      3.65m
  2 Brittany Reardon          17 NE Pole Vault         11-06.00      3.50m
  3 Jenna Poggi               18 Air Time Athleti      11-06.00      3.50m
  4 Karla Ganley                 Patriot Pole Vau      10-06.00      3.20m
  5 Hazel Briner                 MIT Pole Vault C      10-00.00      3.04m
  5 Hanna McPhee              17 NE Pole Vault         10-00.00      3.04m
  5 Karen Fisher                 MIT Pole Vault C      10-06.00      3.20m
  7 Stephanie Brown           15 Air Time Athleti      10-00.00      3.04m
  9 Rebecca Tylock            18 Patriot Pole Vau       9-06.00      2.89m

Women Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Sherita Williams             Gr Boston TC             5.76m   1.9  18-10.75
  2 Anne Beecher              39 Unattached               5.52m   2.1  18-01.50

Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Sherita Williams             Gr Boston TC            12.65m   4.2  41-06.00
  2 Allison Outerbridge          Bermuda                 11.47m   2.6  37-07.75
  3 Charmine Bien Aime         17 Unattached              10.11m   1.0  33-02.00

Women Shot Put
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================================
  1 Zara Northover            25 Jamaica                 16.06m   52-08.25
  2 Jessica Lehman            22 Shore AC                 9.30m   30-06.25

Women Hammer Throw 6/20 at FSC
===============================================================================
 Held at Fitchburg State College 6/20
    Name                     Age Team                    Finals
===============================================================================
  1 Amy Thayer                   Unattached              59.34m     194-08
  2 Jasmine Jennings             Unattached              59.23m     194-04
  3 Crystal Bourque              Unattached              54.87m     180-00
  4 Sarah Thornton               Unattached              50.94m     167-01
  5 Lisa Wilson                  Unattached              49.29m     161-08
  6 Jessica Lehman            22 Shore AC                35.81m     117-06

MEN
Teams: 1.Gr.Boston TC 63; 2.New Balance Boston 25; 3.MIT Pole Vault and SISU Project 9;
5.NH Tracksters, New England Walkers, and Providence Cobras 8; 8.Black and Tan TC 6;
9.Central Mass Striders 5; 10.Mass Velocity, Boston North, and Cambridge Sports Union 3;
13.AirTime Athletics 2;


Men 100 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
===============================================================================
  1 Harold Houston               Bermuda                  10.95  -2.5  1
  2 Hafiz Greigre                Gr Boston TC             11.05  -2.5  1
  3 Brett Buskey              17 Unattached               11.52  -2.5  1
  4 Kevin Morgan              20 Unattached               11.80  -2.5  1
  5 Brian Holtzman            17 Unattached               11.81  -4.0  2
  6 George Nitow                 Providence Cobra         11.84  -2.5  1
  7 Allan Tissenbaum          49 Unattached               11.88  -2.5  1
  8 Peter Early               20 Unattached               11.96  -4.0  2
  9 Barney Borromeo           41 Unattached               12.16  -4.0  2
 10 Neil Steinberg            55 Sprint Force Ame         12.94  -4.0  2
 11 Michael Travers           50 Mass Velocity            13.41  -4.0  2
 12 Thomas Gillen             54 Mass Velocity            13.63  -4.0  2
 13 Michael Servizio             Gr Boston TC             13.69  -4.0  2

Men 200 Meter Dash
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
===============================================================================
  1 Hafiz Greigre                Gr Boston TC             22.18   NWI  1
  2 Eddie Bynum               23 Boston-North TC          22.52   NWI  2
  3 Harold Houston               Bermuda                  22.54   NWI  1
  4 Christian Tirella            Gr Boston TC             23.26   NWI  1
  5 Brian Holtzman            17 Unattached               23.72   NWI  2
  6 Joseph Brennan               Gr Boston TC             23.77   NWI  1
  7 Brett Buskey              17 Unattached               24.30   NWI  2
  8 Bryant Wang                  Gr Boston TC             24.74   NWI  2
  9 George Nitow                 Providence Cobra         25.98   NWI  1
 10 Andrew Guida                 Gr Boston TC             27.13   NWI  2
 11 Roger Pierce              64 Mass Velocity            27.56   NWI  2
 12 Thomas Gillen             54 Mass Velocity            28.37   NWI  2

Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
==========================================================================
  1 Christian Tirella            Gr Boston TC             49.46   1
  2 Lucjan Zaborowski            Gr Boston TC             50.13   1
  3 Alexander Engel              Gr Boston TC             50.58   1
  4 Joseph Brennan               Gr Boston TC             50.85   1
  5 David Cahill                 Gr Boston TC             52.58   1
  6 George Nitow                 Providence Cobra         53.07   1
  7 Andrew Guida                 Gr Boston TC             53.70   2
  8 Ross Robarts              25 Unattached               55.71   2
  9 Roger Pierce              64 Mass Velocity          1:01.83   2

Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Charles Dewey             22 Unattached             1:51.78
  2 Tim Kaijala                  New BalanceBos         1:55.54
  3 Shaquille Dill               Bermuda                1:57.50
  4 Philip Mainwaring            New BalanceBos         1:59.09
  5 Chris McCann                 New BalanceBos         2:00.97
  6 Chris SImpson             41 Black and Tan          2:01.34
  7 Josh Seeherman               Gr Boston TC           2:02.04
  7 Matt Schiller                Gr Boston TC           2:02.04
  9 Max MacKinnon                Gr Boston TC           2:03.25
 10 Ian Smith                 50 Mass Velocity          2:07.34
 11 Jim Watts                    Gr Boston TC           2:14.30
 -- James Gitanyu                Unattached                 DNF

Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Dennis Wolff              26 Unattached             3:57.12
  2 Roland Lavallee              New BalanceBos         3:59.83
  3 Jeff Paterno                 New BalanceBos         4:01.47
  4 Ari Zamir                    New BalanceBos         4:01.68
  5 Jonevan Hornsby           32 Nike Centl Park        4:04.04
  6 Andrew Wommack               Gr Boston TC           4:05.39
  7 Dan Smith                    Gr Boston TC           4:05.55
  8 Tony Orth                    New BalanceBos         4:06.83
  9 Shawn Rumery              23 Unattached             4:09.08
 10 Benoit Landry                Canada                 4:14.24
 11 Everett LaMountain        19 Sentinel Strider       4:18.14
 12 Mike Panas                   Gr Boston TC           4:32.54
 13 Chris Lowe                   Gr Boston TC           4:37.13
 -- John Moore                21 Unattached                 DNF

Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Matt Haringa                 Gr Boston TC           9:03.72
  2 Sean Quinn                17 Unattached             9:12.86
  3 Dan Smith                    Gr Boston TC           9:36.04

Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Daniel Navaroli              CMS                   15:33.55
  2 David Bedoya                 Gr Boston TC          15:47.65
  3 Giannis Papadopoulos         Gr Boston TC          15:50.30
  4 Matthew Germain              Sisu Project          15:51.44
  5 Ryan Miller                  Sisu Project          16:25.33
  6 Doug McLucas                 Oregon TC             16:25.76
  7 Brian Hare                   Gr Boston TC          18:25.62

Men 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Bob Keating               62 New England Walk      15:25.25
  2 Stephen Peckiconis        50 Cambridge Sports      16:27.51
  3 Richard McElvery          52 New England Walk      17:43.71
  4 Bill Harriman             62 New England Walk      18:42.55
  5 Tom Knatt                 69 New England Walk      19:38.95
  6 Charles Mansbach          64 New England Walk      19:53.27

Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=======================================================================
  1 Bryant Wang                  Gr Boston TC             16.83   NWI
  2 Daniel Sheehan            22 Unattached               18.71   NWI

Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Ross Robarts              25 Unattached             1:01.24
  2 Jamie Aubuchon            41 Sisu Project           1:03.17

Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=======================================================================
  1 Justin Lutz                  New BalanceBos         9:08.27
  2 Michael Bunker            27 Unattached             9:15.65
  3 Edward Breen              27 Gr Boston TC          10:15.00
  4 Anthony Gonsalves         19 Unattached            10:28.88
  5 John Quatroche            20 Unattached            10:34.78
  6 Jason Hewitt                 Gr Boston TC          11:30.30

Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club                             47.18

Men High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Dante LoParno                Providence Cobra       6-03.75      1.92m

Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1 Alex Barbaud                 MIT Pole Vault C      15-00.00      4.57m
  2 Nathan Ball                  MIT Pole Vault C      14-06.00      4.41m
  3 Jerome Bennett            22 Air Time Athleti      14-00.00      4.26m
  4 Patrick Barragan             MIT Pole Vault C      13-00.00      3.96m
  5 James Tylock              46 Patriot Pole Vau      12-06.00      3.81m
 -- Auto Briner                  MIT Pole Vault C            NH

Men Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
==============================================================================
  1 Kevin Coyle                  Unattached               7.09m   3.8  23-03.25
  2 Ray Smith                    Gr Boston TC             6.93m   3.1  22-09.00
  3 Ross Robarts              25 Unattached               4.93m   2.5  16-02.25

Men Triple Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
================================================================================
  1 Kevin Coyle                  Unattached              14.20m   3.8  46-07.25
  2 Chris SImpson             41 Black and Tan           10.53m   1.4  34-06.75

Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
=================================================================================
  1 Richard Harrison             Gr Boston TC            17.20m   56-05.25
  2 Brice Paey                19 Unattached              16.40m   53-09.75
  3 Dan Foley                 19 Unattached              12.04m   39-06.00
  4 Ted Crouch                45 Unattached              11.85m   38-10.50

Men Hammer Throw 6/20 @ FSC
=================================================================================
 Held at Fitchburg State College 6/20
    Name                     Age Team                    Finals
=================================================================================
  1 Vinnie Tortorella            Unattached              62.58m     205-04
  2 Matt Powers                  NH Tracksters           54.22m     177-11
  3 Paul DeTurk                  NH Tracksters           52.38m     171-10
  4 Tim Morse                 56 Unattached              45.74m     150-01 6K wt M50
  5 Ted Crouch                45 Unattached              35.86m     117-08

Men Javelin Throw 6/20 at FSC
=================================================================================
 Held at Fitchburg State College 6/20
    Name                     Age Team                    Finals
=================================================================================
  1 Drew Soltysiak            23 Gr Boston TC            60.36m     198-00
  2 Zane Rodriguez            45 Unattached              55.67m     182-08
  3 Jamie Aubuchon            41 Sisu Project            45.53m     149-04
  4 Alex Ivanov               20 Unattached              43.81m     143-09
  5 Andy Apostolos               Unattached              40.04m     131-04

Co-Ed 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'B'                      3:47.53
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:47.53

USA Track & Field New England


Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!