2009 USATF-NE Masters Outdoor Track & Field Championships - Complete Results
Sunday, July 19
Hosted by USATF-NE at Cranston High School West, Cranston RI

            2009 USATF New England Masters T&F Champs. - 7/19/2009
                   Cranston High School West, Cranston RI

Results

Event 1  W30 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   816 Alison Manternach  W33 Unattached               15.54   1.7

Event 1  W45 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   809 Sarah Lawson       W46 Gr Boston TC             13.63   1.7
  2   760 Cindy Carey        W46 Unattached               14.62   1.7
  3   789 Paula Fortuna      W48 Mass Velocity            15.16   1.7

Event 1  W55 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   786 Patricia Fischer   W57 Charlotte Vaulte         16.26   1.7

Event 1  W80+ 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached               26.79   1.7

Event 2  M35 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   853 Mark Silverman     M35 Unattached               11.83   1.3  5

Event 2  M45 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   840 Edward Proctor     M45 Mass Velocity            12.07   1.3  5
  2   164 Dave Neumann       M49 Mass Velocity            12.43   1.3  5

Event 2  M50 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   859 Joseph Sumrell     M50 Unattached               12.71  -0.4  4
  2   158 Gregory McBride    M54 Mass Velocity            12.77  -1.4  3
  3   866 Scott Walker       M50 Cape Cod Athleti         13.00  -0.4  4
  4   839 Arnie Pollinger    M50 Mass Velocity            13.59  -0.4  4

Event 2  M55 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   855 Steven Snow        M55 Mass Velocity            12.71  -1.4  3
  2   796 Thomas Gillen      M55 Mass Velocity            13.17  -1.4  3
  3   829 Jack O'Brien       M58 Unattached               14.74  -1.4  3

Event 2  M60 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   752 Stephen Bates      M60 Unattached               12.84  -0.4  2
  2   837 Roger Pierce       M64 Mass Velocity            13.40  -0.4  2
  3   764 Stephen Chase      M61 Mass Velocity            13.89  -0.4  2
  4   828 John Novak         M61 Mass Velocity            13.90  -0.4  2

Event 2  M65 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   758 Henry Bushnell     M68 Personal Trainin         20.10  -0.4  2
  2   751 Walter Anthony     M65 Unattached               24.26  -0.4  2

Event 2  M70 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   852 Daniel Siegel      M73 Unattached               16.30   2.7

Event 2  M75 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   838 John Polevy        M75 Mass Velocity            15.27   2.7

Event 2  M80+ 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   155 Ed Cox             M81 Syracuse Charger         16.08   2.7  1
  2   812 Edward Lewis       M80 Unattached               16.38   2.7  1
  3   818 Bob Matteson       M93 Mass Velocity            21.34   2.7  1

Event 3  W30 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   816 Alison Manternach  W33 Unattached               32.93  -0.6

Event 3  W35 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   770 Indumathi Conley   W35 Gr Boston TC             29.87  -0.6

Event 3  W40 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   802 Christine Higgins  W40 Unattached               29.21  -0.6

Event 3  W45 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   809 Sarah Lawson       W46 Gr Boston TC             28.20  -0.6
  2   789 Paula Fortuna      W48 Mass Velocity            32.11  -0.6

Event 3  W55 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   786 Patricia Fischer   W57 Charlotte Vaulte         35.87  -0.6

Event 4  M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   174 Larry Cheng        M34 Unattached               25.59  -2.6  6

Event 4  M35 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   853 Mark Silverman     M35 Unattached               24.20  -2.6  6

Event 4  M45 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   840 Edward Proctor     M45 Mass Velocity            24.31  -2.6  6

Event 4  M50 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   158 Gregory McBride    M54 Mass Velocity            26.27  -0.4  4
  2   839 Arnie Pollinger    M50 Mass Velocity            28.62   0.9  5
  3   160 Fred Szczesiul     M51 Unattached               30.12   0.9  5

Event 4  M55 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   855 Steven Snow        M55 Mass Velocity            25.89  -0.4  4
  2   171 Carroll Blake      M59 Unattached               26.22  -0.4  4
  3   796 Thomas Gillen      M55 Mass Velocity            26.91   0.9  5

Event 4  M60 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   752 Stephen Bates      M60 Unattached               26.07   2.5  2
  2   808 Rick Lapp          M60 Shore Athletic C         26.68   2.5  2
  3   837 Roger Pierce       M64 Mass Velocity            27.16   2.5  2
  4   828 John Novak         M61 Mass Velocity            28.93   1.7  3
  5   764 Stephen Chase      M61 Mass Velocity            29.36   1.7  3

Event 4  M65 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   758 Henry Bushnell     M68 Personal Trainin         46.01   1.7  3

Event 4  M70 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   852 Daniel Siegel      M73 Unattached               33.96  -1.0

Event 4  M80+ 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   155 Ed Cox             M81 Syracuse Charger         34.12  -1.0
  2   812 Edward Lewis       M80 Unattached               35.90  -1.0
  3   818 Bob Matteson       M93 Mass Velocity            47.11  -1.0

Event 5  W35 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   770 Indumathi Conley   W35 Gr Boston TC           1:06.58

Event 5  W40 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   802 Christine Higgins  W40 Unattached             1:06.72

Event 6  M30 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   174 Larry Cheng        M34 Unattached               56.94   4

Event 6  M45 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   827 Michael Needham    M48 Mass Velocity            55.26   4
  2   164 Dave Neumann       M49 Mass Velocity            56.24   4
  3   162 Scott Steeves      M45 Mass Velocity            56.37   4

Event 6  M50 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   854 Ian Smith          M50 Mass Velocity            54.83   3
  2   823 Peter Michaelson   M54 Unattached             1:07.42   3
  3   159 Leonard Direnza    M51 Unattached             1:10.25   2
 --   158 Gregory McBride    M54 Mass Velocity              DNF   3

Event 6  M55 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   171 Carroll Blake      M59 Unattached               57.52   3
  2   796 Thomas Gillen      M55 Mass Velocity            59.69   2

Event 6  M60 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   837 Roger Pierce       M64 Mass Velocity          1:01.45   2

Event 6  M65 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   765 Robert Chinchillo  M66 Unattached             1:17.86   2

Event 6  M70 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   776 Tony DaPonte       M73 New England 65 +       1:22.25
  2   135 John Caramatro     M73 Unattached             1:36.93

Event 6  M75 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   755 Dennis Branham     M79 Unattached             1:31.38

Event 6  M80+ 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   812 Edward Lewis       M80 Unattached             1:31.38
  2   818 Bob Matteson       M93 Mass Velocity          2:03.16

Event 7  W35 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   869 Suzanne Williams   W39 Sisu Project           2:43.93

Event 8  M30 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   849 Joshua Seeherman   M30 Gr Boston TC           2:02.67

Event 8  M45 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   162 Scott Steeves      M45 Mass Velocity          2:27.19

Event 8  M50 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   854 Ian Smith          M50 Mass Velocity          2:08.18
  2   823 Peter Michaelson   M54 Unattached             2:35.18

Event 8  M55 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   780 John DiTomasso     M55 Rhode Island Rho       2:34.27
  2   850 Robert Segal       M56 Mass Velocity          2:37.07

Event 8  M60 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   170 Brad Johnson       M62 Gcs Triad              2:40.45
  2   864 Stephen Viegas     M60 Mass Velocity          2:49.08

Event 8  M70 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   857 Bill Spencer       M73 New England 65 +       2:50.73
  2   793 David Galligani    M70 Unattached             2:53.83
  3   776 Tony DaPonte       M73 New England 65 +       3:04.14

Event 8  M75 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   755 Dennis Branham     M79 Unattached             3:32.57

Event 8  M80+ 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   818 Bob Matteson       M93 Mass Velocity          5:59.52

Event 11  W50 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   803 Anne Hird          W50 Providence Ronal      11:49.30
  2   810 Karen Lein         W51 Liberty Athletic      14:40.75
 --   813 Kathy Lundin       W50 Hartford Track C           DNF

Event 12  M70 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   834 Wayne Peacock      M70 Unattached            13:26.65

Event 13  W45 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   873 Dorothy Zullo      W49 New England Walk      31:14.43

Event 13  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   797 Patricia Godfrey   W62 Cambridge Sports      35:41.46

Event 14  M50 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   835 Stephen Peckiconis M50 Cambridge Sports      27:22.50
  2   791 Barry Fowler       M51 Connecticut RW        32:01.93

Event 14  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   779 Gustave Davis      M71 Connecticut RW        38:37.31

Event 20  M30 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   790 Robert Foster      M34 Unattached               1.63m    5-04.25

Event 20  M45 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   840 Edward Proctor     M45 Mass Velocity            1.68m    5-06.00

Event 20  M55 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   150 Jim Queeney        M58 Twilight Thrower         1.07m    3-06.00

Event 20  M75 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   838 John Polevy        M75 Mass Velocity            1.17m    3-10.00

Event 21  W80+ Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached               1.80m   NWI   5-11.00

Event 22  M30 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   790 Robert Foster      M34 Unattached               4.64m   NWI  15-02.75

Event 22  M40 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   140 Brian Rowles       M44 Mass Velocity            5.78m   NWI  18-11.75

Event 22  M45 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   785 Kurt Fischer       M49 Charlotte Vaulte         3.90m   NWI  12-09.50

Event 22  M50 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   766 Rick Choppa        M50 Unattached               5.27m   NWI  17-03.50
  2   861 Michael Travers    M51 Mass Velocity            4.84m   NWI  15-10.50
  3   839 Arnie Pollinger    M50 Mass Velocity            4.17m   NWI  13-08.25

Event 22  M55 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   855 Steven Snow        M55 Mass Velocity            4.96m   NWI  16-03.25
  2   830 John Oleski        M59 Mass Velocity            4.18m   NWI  13-08.75
  3   829 Jack O'Brien       M58 Unattached               3.63m   NWI  11-11.00

Event 22  M60 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   824 Michael Milove     M64 Unattached               4.43m   NWI  14-06.50

Event 22  M75 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   838 John Polevy        M75 Mass Velocity            3.58m   NWI  11-09.00

Event 24  M40 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   140 Brian Rowles       M44 Mass Velocity           11.70m   NWI  38-04.75

Event 24  M50 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   819 Brady Mayer        M53 Mass Velocity           10.49m   NWI  34-05.00

Event 24  M55 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   767 Fred Clark         M56 Unattached              10.39m   NWI  34-01.25
  2   829 Jack O'Brien       M58 Unattached               9.00m   NWI  29-06.50

Event 24  M60 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   824 Michael Milove     M64 Unattached               9.41m   NWI  30-10.50
  2   841 Steve Prouty       M64 Unattached               8.13m   NWI  26-08.25

Event 24  M75 Triple Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1   838 John Polevy        M75 Mass Velocity            7.65m   NWI  25-01.25

Event 25  W55 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   786 Patricia Fischer   W57 Charlotte Vaulte       6-06.00      1.98m

Event 25  W80+ Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   168 Jen Tylock         W14 Patriot Pole Vau       8-00.00      2.43m
  2   163 Elizabeth Lee      W18 Pioneer Val PV         7-00.00      2.13m

Event 26  M30 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   825 Chris Mitchell     M33 Mansfield Athlet      13-06.00      4.11m

Event 26  M45 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   862 James Tylock       M47 Patriot Pole Vau      12-06.00      3.81m
  2   777 Robert Davidson    M47 Connecticut Sky       11-00.00      3.35m
  3   785 Kurt Fischer       M49 Charlotte Vaulte      10-06.00      3.20m

Event 26  M65 Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   860 Jeff Tindall       M66 Unattached            10-00.00      3.04m

Event 26  M80+ Pole Vault
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   169 Arthur Tyles       M18 Patriot Pole Vau      12-00.00      3.65m
  2   166 Jonas Chang         M9 Unattached            11-00.00      3.35m
  3   778 Taylor Davidson    M14 Connecticut Sky        8-00.00      2.43m

Event 27  W45 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   781 Maria Dulmage      W45 Unattached              26.80m      87-11

Event 27  W70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   788 Ann Flynn          W70 Unattached              16.89m      55-05

Event 27  W75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   833 Harriet Patch      W78 Unattached              11.45m      37-07

Event 27  W80+ Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached               7.09m      23-03

Event 28  M30 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   143 Thomas Conley      M32 Unattached              42.05m     137-11

Event 28  M35 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   798 Jonathan Gray      M36 Twilight Thrower        45.96m     150-09
  2   865 Joseph Wade        M39 Unattached              36.90m     121-01

Event 28  M40 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   773 Bill Cotter        M44 Twilight Thrower        37.92m     124-05
  2   822 Jim Meyer          M43 Unattached              36.96m     121-03
  3   842 Ray Taylor         M42 Unattached              30.17m      99-00
  4   831 Robert Palazzo     M43 Unattached              29.04m      95-03

Event 28  M45 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   757 Jim Burgoyne       M48 Twilight Thrower        35.04m     114-11
  2   783 Charles Dwyer      M46 Unattached              33.02m     108-04
  3   851 Adam Seidner       M47 Unattached              28.02m      91-11

Event 28  M50 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   753 David Belhumeur    M53 Twilight Thrower        39.38m     129-02
  2   799 Art Guerra         M50 Twilight Thrower        37.45m     122-10
  3   863 Peter Van Aken     M53 Unattached              36.85m     120-11
  4   806 Joe Kessell        M54 Unattached              36.20m     118-09

Event 28  M55 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   807 Thomas Kuehl       M57 Unattached              36.86m     120-11
  2   176 Bruce Hardy        M56 Unattached              39.00m     127-11
  2   832 Gary Parkosewich   M57 Unattached              33.70m     110-07

Event 28  M60 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   769 Jay Cohen          M64 Unattached              33.70m     110-07
  2   870 Kent Worden        M62 Twilight Thrower        32.82m     107-08

Event 28  M65 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   817 Steven Marcus      M66 Unattached              29.98m      98-04
  2   763 Jim Chamberas      M65 Twilight Thrower        27.06m      88-09

Event 28  M70 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   772 George Cormey      M72 Twilight Thrower        28.83m      94-07
  2   801 Henry Deforest     M74 Twilight Thrower        25.37m      83-03

Event 28  M75 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   847 Leonard Rosen      M75 Twilight Thrower        32.39m     106-03
  2   871 Apostolos Xanthopo M78 Twilight Thrower        30.61m     100-05
  3   794 William Garrahan   M79 Twilight Thrower        24.52m      80-05

Event 29  W70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   845 Mary Riley         W73 Twilight Thrower        20.29m      66-07

Event 29  W75 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  2   833 Harriet Patch      W78 Unattached               5.63m      18-06

Event 29  W80+ Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached              10.36m      34-00

Event 30  M40 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   773 Bill Cotter        M44 Twilight Thrower        43.43m     142-06
  2   831 Robert Palazzo     M43 Unattached              37.60m     123-04
  3   842 Ray Taylor         M42 Unattached              36.93m     121-02

Event 30  M45 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   757 Jim Burgoyne       M48 Twilight Thrower        28.56m      93-08
  2   851 Adam Seidner       M47 Unattached              28.35m      93-00

Event 30  M50 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   826 Tim Morse          M53 Twilight Thrower        46.68m     153-02
  2   867 Dan Wallace        M53 Twilight Thrower        39.40m     129-03
  3   863 Peter Van Aken     M53 Unattached              35.05m     115-00
  4   154 Anthony DeSisto    M50 Unattached              33.15m     108-09

Event 30  M55 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   843 Carl Reichard      M56 Unattached              38.49m     126-03
  2   807 Thomas Kuehl       M57 Unattached              30.33m      99-06
  3   844 Ned Rich           M59 Twilight Thrower        29.21m      95-10

Event 30  M60 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   870 Kent Worden        M62 Twilight Thrower        34.61m     113-06

Event 30  M65 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   868 Carl Wallin        M67 Unattached              37.97m     124-07
  2   763 Jim Chamberas      M65 Twilight Thrower        27.37m      89-09

Event 30  M70 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   772 George Cormey      M72 Twilight Thrower        22.22m      72-11

Event 30  M75 Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   871 Apostolos Xanthopo M78 Twilight Thrower        29.07m      95-04
  2   804 Donald Hudson      M77 Twilight Thrower        28.35m      93-00

Event 30  M80+ Hammer Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   821 Samuel Messiter    M80 Twilight Thrower        31.72m     104-01

Event 31  W75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   833 Harriet Patch      W78 Unattached               9.31m      30-06

Event 31  W80+ Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached              10.20m      33-05

Event 32  M30 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   143 Thomas Conley      M32 Unattached              48.25m     158-04
  2   145 Matt Porro         M30 Unattached              46.56m     152-09
  3   146 Jay Vieira         M33 Unattached              43.75m     143-06

Event 32  M45 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   846 Zane Rodriguez     M49 Unattached              55.07m     180-08

Event 32  M50 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   806 Joe Kessell        M54 Unattached              31.50m     103-04
  2   863 Peter Van Aken     M53 Unattached              31.48m     103-03

Event 32  M55 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   150 Jim Queeney        M58 Twilight Thrower        36.52m     119-10
  2   811 Stephen Lepre      M59 Unattached              36.13m     118-06
  3   844 Ned Rich           M59 Twilight Thrower        27.43m      90-00

Event 32  M60 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   792 Buzz Gagne         M61 Twilight Thrower        52.25m     171-05
  2   858 Sanford Stoddard   M62 Unattached              41.25m     135-04

Event 32  M65 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   756 Oscar Brookins     M66 Unattached              29.05m      95-04
  2   763 Jim Chamberas      M65 Twilight Thrower        27.40m      89-11
  3   860 Jeff Tindall       M66 Unattached              24.62m      80-09

Event 32  M70 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   772 George Cormey      M72 Twilight Thrower        31.10m     102-00
  2   771 Patrick Conley     M71 Unattached              25.65m      84-02

Event 32  M75 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   871 Apostolos Xanthopo M78 Twilight Thrower        29.94m      98-03
  2   794 William Garrahan   M79 Twilight Thrower        27.95m      91-08
  3   872 Robert Youngs      M75 Unattached              27.00m      88-07

Event 32  M80+ Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   821 Samuel Messiter    M80 Twilight Thrower        30.18m      99-00

Event 33  W35 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   869 Suzanne Williams   W39 Sisu Project             6.69m   21-11.50

Event 33  W75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   833 Harriet Patch      W78 Unattached               5.21m   17-01.25

Event 33  W80+ Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   820 Ann McGowan        W85 Unattached               4.09m   13-05.00

Event 34  M35 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   798 Jonathan Gray      M36 Twilight Thrower        14.11m   46-03.50
  2   865 Joseph Wade        M39 Unattached              11.20m   36-09.00

Event 34  M40 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   822 Jim Meyer          M43 Unattached              12.31m   40-04.75
  2   773 Bill Cotter        M44 Twilight Thrower        11.51m   37-09.25

Event 34  M45 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   757 Jim Burgoyne       M48 Twilight Thrower        11.54m   37-10.50

Event 34  M50 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   806 Joe Kessell        M54 Unattached              12.81m   42-00.50
  2   768 William Clark      M54 Twilight Thrower        12.49m   40-11.75
  3   753 David Belhumeur    M53 Twilight Thrower        12.36m   40-06.75
  4   867 Dan Wallace        M53 Twilight Thrower        12.35m   40-06.25
  5   826 Tim Morse          M53 Twilight Thrower        11.64m   38-02.25

Event 34  M55 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   832 Gary Parkosewich   M57 Unattached              10.95m   35-11.25
  2   843 Carl Reichard      M56 Unattached              10.61m   34-09.75
  3   844 Ned Rich           M59 Twilight Thrower         9.68m   31-09.25
  4   150 Jim Queeney        M58 Twilight Thrower         9.61m   31-06.50

Event 34  M60 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   848 Bernard Sadoski    M61 Unattached              12.67m   41-07.00
  2   870 Kent Worden        M62 Twilight Thrower        10.65m   34-11.25
  3   828 John Novak         M61 Mass Velocity            8.74m   28-08.25

Event 34  M65 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   868 Carl Wallin        M67 Unattached              11.67m   38-03.50
  2   756 Oscar Brookins     M66 Unattached              10.91m   35-09.50
  3   805 August Kauffmann   M67 Unattached              10.61m   34-09.75
  4   817 Steven Marcus      M66 Unattached               8.75m   28-08.50

Event 34  M70 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   772 George Cormey      M72 Twilight Thrower         9.04m   29-08.00
  2   801 Henry Deforest     M74 Twilight Thrower         7.82m   25-08.00

Event 34  M75 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   847 Leonard Rosen      M75 Twilight Thrower        11.34m   37-02.50
  2   871 Apostolos Xanthopo M78 Twilight Thrower        10.67m   35-00.25

Event 34  M80+ Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1   821 Samuel Messiter    M80 Twilight Thrower        10.09m   33-01.25

Event 54  M60 100 Short Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   808 Rick Lapp          M60 Shore Athletic C         16.99   NWI
  2   824 Michael Milove     M64 Unattached               18.61   NWI

Event 59  M60 300 Long Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   808 Rick Lapp          M60 Shore Athletic C         48.99
  2   841 Steve Prouty       M64 Unattached               54.56
  3   824 Michael Milove     M64 Unattached               54.94
  4   828 John Novak         M61 Mass Velocity            55.86

Event 63  W35 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   869 Suzanne Williams   W39 Sisu Project           5:40.46

Event 63  W50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   810 Karen Lein         W51 Liberty Athletic       6:51.59

Event 64  M45 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   156 Daniel Kelly       M49 Shore Athletic C       4:41.63

Event 64  M50 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   835 Stephen Peckiconis M50 Cambridge Sports       5:24.96
  2   159 Leonard Direnza    M51 Unattached             5:30.18
  3   160 Fred Szczesiul     M51 Unattached             5:56.43
  4   791 Barry Fowler       M51 Connecticut RW         6:29.82

Event 64  M55 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   780 John DiTomasso     M55 Rhode Island Rho       5:17.37

Event 64  M60 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   841 Steve Prouty       M64 Unattached             5:35.83

Event 64  M70 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   857 Bill Spencer       M73 New England 65 +       5:56.08
  2   834 Wayne Peacock      M70 Unattached             6:14.41

Event 64  M75 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   755 Dennis Branham     M79 Unattached             6:51.69

Event 81  Mixed 5000 Meter Race Walk Open Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   138 Spencer Dunn       M11 Auburn Race Walk      20:33.65   3000 Time
  2   787 John Henry Fitzger M14 Waltham TC            21:52.15   3000 Time
  3   782 Abby Dunn          W15 Auburn Race Walk      31:01.59
  4   774 Nicole Court-Menen W15 Auburn Race Walk      34:03.62

Event 82  Mixed 100 Meter Dash Open 100
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   759 Brett Buskey       M17 Unattached               11.39   1.3 w/ 5th section
                                                                      of masters
Event 82  Mixed 100 Meter Dash Youth 100
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   147 Theodore Silverman M10 Unattached               17.30  -1.9
  2   142 Veronica Meyer      W9 Unattached               17.41  -1.9
  3   166 Jonas Chang         M9 Unattached               17.50  -1.9
  4   167 Logan Chang         M8 Unattached               19.72  -1.9
  5   148 Issac Silverman     M8 Unattached               20.33  -1.9

Event 83  Mixed Javelin Throw TURBO JAV
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
==========================================================================
  1       Emma Fitzgerald    W12 Waltham TC              35.07m     115-01
  2   142 Veronica Meyer      W9 Unattached              19.37m      63-06
  3       Eric Meyer          M6 Unattached               8.21m      26-11

Event 85  Mixed 400 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1   172 Ben Lee            M13 Unattached             1:15.83    w/ masters

USA Track & Field New England


Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!