USATF - NEW ENGLAND Mini-Meets 2009
Steinbrenner Track, M.I.T., Cambridge MA


May 20, 2009

100
1 - 1.Zachary Roberts 10 NiteHawks 17.0; 2.Patrick Mello 9 17.9; 3.George Barker 9 Nite 18.6;
    4.Kevin Harwell 6 19.8; 5.Charlotte Foss 4 34.9.
2 - 1.Ahmad Lewis 13 12.6; 2.Alex DeFelice 15 14.2; 3.Jordan Waller 12 14.4.
3 - 1.Tess Perry UMFarmington 13.6; 2.Deborah Kovacs LibertyAC 13.9; 3.Adeline Kuo 14.4.

200
1 - 1.Jacqueline Dim BU 24.9; 2.Rebecca Mashburn BU 25.4; 3.Tess Perry UMF 28.0
2 - 1.Zachary Roberts 10 NH 35.1; 2.Merceces Harwell 9 F 36.3; 3.George Barker 9 NH 40.0;
    4.Kevin Harwell 6 45.2; 5.Charlotte Foss 4 78.0.
3 - 1.Ahmad Lewis 13 26.9; 2.Alex DeFelice 13 30.8; 3.Jordan Haller 12 32.5;
    4.Hakeem Cunningham 9 34.5.
4 - 1.Andrew Guida GrBostonTC 24.2; 2.Carroll Blake 59 MA Velocity 26.5; 3.Roger Pierce 64 MV 27.3;
    4.Tucker Taft 56 MV 27.6; 5.George Araneo 55 MV 30.5

400
1 - 1.Dave Cahill GBTC 51.9; 2.Carroll Blake 59 MV 58.0; 3.Meirwyn Walters 44 MV 58.2;
    4.Tucker Taft 56 MV 60.8; 5.Roger Pierrce 64 MV 63.2.
2 - 1.Alex DeFelice 13 68.6; 2.Zachary Roberts 10 NH 78.7; 3.Jordan Waller 12 78.8;
    4.Hakeem Cunningham 9 87.7; 5.Patrick Mello 9 90.1; 6.Mercedes Harwell 9 92.3.

800 1.Michael Panas GBTC 2:09.3; 2.Ian Smith 50 MV 2:10.8; 3.Casey Carroll 2:14.9;
    4.Larissa Park SRR 2:32.9

Mile 1.Aaron Price BAA 4:39.5; 2.Casey Carroll Un 4:46.6; 3.Adam Harder 45 Un 4:56.2;
     4.Ed Harvey 16 Belmont Hill 5:16.5; 5.Lee Milne 14 Emerging Elite 5:20.0;
     6.Jenny Donnelly 17 EE 5:29.3; 7.Katherine Mello 17 Un 5:37.9

110 Hurdles 1.Colin Aina, ExecTC, 14.4; Francis Shen, DNF

400 Hurdles
1 - 1.Rebecca Mashburn, BU, 1:01.7; 2.Jacqueline Dim, BU, 1:04.0
2 - 1.Jessica Klett, GBTC, 1:07.6; 2.Kim Lockwood, GBTC, 1:12.9
3 - 1.Francis Shen, GBTC, 1:00.8; 2.Andrew Guida, GBTC, 1:06.1

4x100 - Unattached 1:04.5

Long Jump   1.Anne Beecher 39 18'4" 2.Bob Terry 43 17'5 1/2"; 3.Tess Perry UMF 16'3";
    4.George Barker 9 NH 9'4"; 5.Charlotte Foss 4 3.8"

May 27, 2009
low 50's breezey, damp

100
1 - 1.Max Schonberger 12.0; 2.Langley Proctor 45 MV 12.2; 3.Tameika Reid 17 12.9; 4.Tom Gillen 54 MV 13.0.
2 - 1.Tiara Coats-Munger 11 16.68

200
1 - 1.Bryant Want GBTC 23.9; 2.Max Schonberger 24.5; 3.Tameika Reid 17 27.0; 4.Sean Kleeman GBTC 29.5;
    5.Tiara Coats-Munger 11 38.6.
2 - 1.Langley Proctor 45 MV 25.2; 2.Tom Gillen 54 MV 27.1; 3.Tucker Taft 56 MV 28.3; 4.George Araneo 55 MV 30.0

400
1 - 1.Sean Kleeman GBTC 53.6; 2.Tucker Taft 56 MV 61.3

800
1.Philip Divino 2:01.2; 2.Ricky Mulroy EE 2:13.1; 3.Justin May HHS 2:30.8; 4.Larissa Park SRR 2:30.8.

Mile
1.Robert McGill 4:44.5; 2.Joe Robinson BAA 4:46.2; 3.Todd Small 4:49.8; 4.Adam Harder 45 4:54.9;
5.Patrick Bazinet CRC 4:55.8; 6.Justin May HHS 5:03.0; 7.Larissa Park SRR 5:28.3; 8.Brian Hare GBTC 5:30.2;
9.John Naber 5:49.5.

400 Hurdles
1.Jessica Klett, GBTC, 1:07.5; 2.Kim Lockwood, GBTC, 1:13.2.

Long Jump
1.Anthony Teixeira 5.76m/18'10 3/4"; 2.Bryant Wang GBTC 5.61m/18'4 3/4"; 3.Patrick Barrigan 5.22m/17'1 1/2"

June 3, 2009

USATF New England Mini-Meet #3
Steinbrenner Track, M.I.T., Cambridge MA
Wednesday, June 3, 2009

National Running Day, event supported by the Boston Athletic Association

Fully automatic timing except 400 hurdles

100 #1
1.Dacia Taylor GBTC 13.01;2.Michael Clark CR 13.07; 3.Jason Korta 13.14; 4.Tom Gillen 54 MV 13.52;
5.Adeline Kuo 14.09.

100 #2
1.Jordan Waller 12 BI 15.66; 2.Alexis Daly 8 BI 15.78; 3.Davey Walters 8 19.02; 5.Lyla Chereau 5 CJ 33.14;
6.Charlotte Ross 4 34.88.

200 #1
1.Alex Defelice 13 31.35; 2.Jordan Waller 12 BI 32.61; 3.Alexis Daly 8 BI 32.62; 4.Katherine Barker 10 NH 37.72;
5.Lucas Aguirre 9 NH 38.92; 6.George Barker 9 NH 40.68; 7.Lyla Chereau 5 CJ 61.0; 8.Charlotte Ross 4 77.5.

200 #2
1.David Cahill GBTC 24.55; 2.Adeline Kuo 29.53; 3.Deanna Clark GBTC 29.67

400
1.Alex Defelice 13 66.88; 2.Tom Gillen 54 MV 66.96.

800
1.Ricky Mulroy 18 EE 2:17.08; 2.Oscar Jenot 13 CJ 2:25.31; 3.Jenny Donnelly 18 EE 2:26.77;
4.Tim Sullivan 43 NYAC 2:28.17; 5.Enver Solomon CR 2:31.68

Mile #1
1.Adam Harder 45 4:54.81 2.Justin May HHS 5:00.78; 3.Brian Hamill CR 5:11.06; 4.Gretchen Chick GBTC 5:11.24;
5.Meghan Lynch GBTC 5:11.44; 6.Oscar Jenot 13 CJ 5:19.67; 7.Lee Milne 14 EE 5:20.29; 8.Enver Solomon CR 5:23.80;
9.Brian Hare 44 GBTC 5:23.83; 10.Tim Sullivan 43 NYAC 5:28.32; 11.Cyrus Martin CR 5:34.04;
12.Hannah Hastings GBTC 5:38.74; 13.Jason Lachapelle SRR 5:39.66; 14.Trevor Kusiak CR 5:41.42; 15.Josh Goode 5:45.42.

Mile #2
1.Sara Saba SRR 5:44.16; 2.Greg McGowan 42 CR 5:51.15; 3.Christopher Furlong 5:52.98; 4.Hiroatsu Sugimoto CR 5:53.06;
5.Scott Rumrill  CR 5:54.45; 6.Karen Serafin SRR 5:55.39; 7.Talia Ringer 18 PRMH 5:59.28; 8.Melanie Mitt 6:01.13;
9.Noah Miller-Medzon 12 CJ 6:03.85; 10.Bill Hees 44 CR  6:11.53; 11.Michael Bennett 48 6:17.44;
12.Thomas Gearty 6:19.15; 13.Stacey Luoma SRR 6:27.75; 14.Amie Gauthier SRR 6:29.12; 15.Tracy Lambert 18 6:33.98;
16.Maura Sheehy SRR 6:35.54; 17.Danielle Antosh 18 6:37.74; 18.Brian McCue 50 6:42.44; 19.Sean Lee 7:05.74.

2 Mile
1.Tim Sullivan 43 NYAC 12:04.95; 2.Trevor Kusiak CR 12:21.84; 3.Enver Solomon CR 12:22.90; 4.Bill Hees 44 CR 13:25.43

400 hurdles
1.Deanna Clark, GBTC, 1:16.3

Long Jump
Alexis Daly 8   BI 10'4 1/2"; Lucas Aguirre 9 NH 9'10 1/4"; 3.George Barker 9 NH 9'4 1/4";
4.Katherine Barker 10 NH 8'9 1/2"; 5.Jordan Waller 12 BI 8'2 1/2"; 6.Charolotte Ross 4   4'2"

Pole Vault
1.Alex Barbaud MITPVC 14'0; 2.Nate Sharpe MITPVC 13'6; 3.Patrick Barrigan MITPVC 13'6";
4.Emily Hwang MITPVC 12'6"; 5.Hazel Briner MITPVC 9'6"; NH - Chi-Fong Wang, Nate Ball

Clubs:
BI Boston International
CJ Cambridge Jets
CR Community Running
EE Emerging Elite
GBTC Gr.Boston TC
MITPVC  MIT Pole Vault Club
NH Nitehawks SC
NYAC New York AC
SRR Somerville Road Runners

USA Track & Field New England


Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!