2007 Outdoor Championships - Complete Results
Sunday, June 17

Hosted by USATF-NE at Massachusetts Institute of Technology, Cambridge MA

                    USATF New England Outdoor Championships
             MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA  - 6/17/2007
                                    Results

Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 4.0
  1   939 Jordine Kimbrell       Boston Internati         11.93
  2   814 Dacia Taylor           Gr Boston TC             11.98
  3   938 Laura Barre            Mass Velocity            13.12
  4   808 Sarah Lawson           Gr Boston TC             13.69
  5   837 Adeline Kuo         25 Unattached               13.76
  6   802 Indu Conley            Gr Boston TC             13.96
  7   836 Sabra Hawkes        19 Unattached               15.37

Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 2.1
  1   939 Jordine Kimbrell       Boston Internati         24.32
  2   814 Dacia Taylor           Gr Boston TC             24.62
  3   914 Monet Brathwaite       Cambridge Jets           25.84
  4    18 Julie Wolf             Unattached               27.48
  5   938 Laura Barre            Mass Velocity            27.86
  6   808 Sarah Lawson           Gr Boston TC             28.33
Section  2     Wind: 3.1
  1   837 Adeline Kuo         25 Unattached               28.51
  2   802 Indu Conley            Gr Boston TC             28.99
  3   836 Sabra Hawkes        19 Unattached               31.92

Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1   812 Sarah O'Brien          Gr Boston TC             59.09
  2   807 Christine Kloiber      Gr Boston TC           1:00.49

Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   827 Vanessa Mazandi     24 Nike Centl Park        2:11.30
  2   813 Caroline Occean        Gr Boston TC           2:12.39
  3   828 Liz Morse           25 Nike Centl Park        2:13.28
  4   950 Sherita Klick          Unattached             2:14.58
  5   944 Katia Germain          Canada                 2:15.40
  6   833 Lyra Clark             UMass Lowell           2:18.81
  7   809 Jennifer Lee           Gr Boston TC           2:18.87
  8   797 Alexis Armstrong       Bermuda                2:20.09
  9   838 Kim Sheffield       41 Unattached             2:20.64
 10   805 Ronnesia Gaskins       Gr Boston TC           2:23.08
 11   801 Deanna Clark           Gr Boston TC           2:30.38

Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   798 Melissa Sherman     23 Boston Athletic        4:25.93
  2   829 Caryn Waterson      24 Nike Centl Park        4:29.85
  3   958 Shauneen Garrahan      Unattached             4:31.16
  4   810 Allison McCabe      25 Gr Boston TC           4:33.16
  5    17 Katrina Bruckschwa     Nike Centl Park        4:43.33
  6    52 Jordan Wagenseller     Nike Centl Park        4:47.08
  7   832 Caitlyn Clark       22 Sisu Project           4:50.52
  8   956 Sarah Swan             Canada                 4:51.17
  9   820 Yvonne Mok          25 New BalanceBos         4:53.24
 10   826 Katie Famous           Gr Boston TC           4:57.39
 11   818 Alyse Rocco         17 Needham TC             4:59.27
 12   838 Kim Sheffield       41 Unattached             5:02.71
 13   933 Katelin Invernizzi     Boston-North TC        5:14.63
 14   824 Allison Curran         Nike Centl Park        5:33.63

Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   943 Linsey Cohen           Merrimack Valley      11:09.94
  2   816 Tara Vance             Gr Boston TC          11:25.49
  3   826 Katie Famous           Gr Boston TC          11:27.38
  4   822 Christy Bonstelle      Gr Boston TC          12:22.99

Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   929 MOLLY Taber            Merrimack Valley      17:49.37
  2   916 Caroline Bjune         Merrimack Valley      17:58.46
  3   819 Christie Carrara       New BalanceBos        18:09.07
  4   823 Gretchen Chick         Gr Boston TC          18:09.87
  5   822 Christy Bonstelle      Gr Boston TC          20:58.29
 --   931 Marisa Petrillo        Boston-North TC            DNF

Women 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   799 Holly Wenninger     42 Cambridge Sports      19:34.61
  2   821 Joanne Harriman     64 New England Walk      19:54.55
  3   960 Patricia Godfrey    60 Unattached            20:28.76

Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1   831 April Garner        23 Shore AC                 13.32
  2   800 Natasha Smith       18 Cape Ann Crusade         15.58

Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1   811 Maria Millard          Gr Boston TC           1:03.50
  2   800 Natasha Smith       18 Cape Ann Crusade       1:04.57
  3   839 Tracy Howell        18 Worcester TC           1:14.17

Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        54.97

Women High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1   961 Jen Harlow             Unattached             5-09.00      1.75m
  2   806 Jennifer Hawkes        Gr Boston TC           5-05.00      1.65m
  3   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC           4-11.00      1.49m
  4   811 Maria Millard          Gr Boston TC           4-09.00      1.44m

Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   790 Molly Lederman      23 Air Time Athleti         3.66m   12-00.00
  2   792 Jenna Poggi         16 Air Time Athleti         3.20m   10-06.00
  3   788 Jane Farrell        23 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00
  3   930 Jillena Decarteret     Patriot Pole Vau         3.05m   10-00.00
  3   786 Lauren Darnall      18 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00
  3   794 Sophia Romeri       16 Air Time Athleti         3.05m   10-00.00
  7   793 Hannah Raila        18 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25
  7   795 Katherine Tang      17 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25
  7   785 Bailey Carroll      19 Air Time Athleti         2.90m    9-06.25
 10   787 Michelle DuBois     15 Air Time Athleti         2.75m    9-00.25
 10   830 Caley Valliere      24 Patriot Pole Vau         2.75m    9-00.25
 12   796 Sarah Wilson        21 Air Time Athleti         2.60m    8-06.25
 12   791 Hanna McPhee        15 Air Time Athleti         2.60m    8-06.25
 14   789 Karla Ganley        13 Air Time Athleti         2.30m    7-06.50

Women Long Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   817 Sherita Williams    25 Gr Boston TC             6.02m   NWI  19-09.00
  2   815 Yetsa Tuakli-Wosor     Gr Boston TC             5.58m   NWI  18-03.75
  3   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC             5.56m   NWI  18-03.00
  4   938 Laura Barre            Mass Velocity            5.27m   NWI  17-03.50

Women Triple Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   817 Sherita Williams    25 Gr Boston TC            13.17m   NWI  43-02.50
  2   804 Tessa Donoghue         Gr Boston TC            11.51m   NWI  37-09.25

Women Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   803 Stacey Connor          Gr Boston TC            10.45m   34-03.50

Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   803 Stacey Connor          Gr Boston TC            38.04m     124-10
  2   834 Jules Andren        19 Unattached              31.77m     104-03

Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   951 Leigh Petranoff        World's Longest         44.14m     144-10
  2   962 Meredit Smith          Unattached              37.55m     123-02
  3   921 Ashley Nyzio           Unattached              34.81m     114-02

Women Hammer Throw - at Fitchburg State 6/16
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1       Keelin Godsey          Unattached              63.39m     207-11
  2       Amy Parkosewich        Unattached              57.78m     189-07
  3       Kate Reynolds          Unattached              48.55m     159-03



Men 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 1.6
  1   924 Darius Walker          Unattached               10.48
  2   857 Kwesi Frimpong-Boa     Gr Boston TC             10.64
  3   947 Danny Johnson          Unattached               10.68
  4   845 Harold Houston         Bermuda                  10.74
  4   842 Patrick Horne          Athletics East           10.74
  6   869 Ray Smith           26 Gr Boston TC             11.25
  7   905 Tim Lane            29 Unattached               11.45
Section  2     Wind: 2.0
  1   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         11.57
  2   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau         11.89
  3   955 Arthur Kiritsis        ConnQuest                12.24
  4   967 Rob Porcaro            Mass Velocity            13.36

Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: 3.2
  1   924 Darius Walker          Unattached               21.22
  2   845 Harold Houston         Bermuda                  21.42
  3   842 Patrick Horne          Athletics East           21.57
  4   911 Alexander Engel     19 Worcester TC             22.84
  5   853 Nick Colantuono     17 Gr Boston TC             22.95
  6   848 Benjamin Butterfie  22 ConnQuest                23.38
Section  2     Wind: 2.7
  1   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         23.04
  2   893 Alex Ivanov         19 Nitehawks SC             23.82
  3   917 Bryant Wang            Unattached               24.05
  4   954 Patrick Brothers       ConnQuest                24.06
  5   955 Arthur Kiritsis        ConnQuest                24.99
  6   897 Patrick Francois    25 Sisu Project             25.13
  7   864 Pietro Pusceddu        Gr Boston TC             25.25

Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1   942 Tyrone Ross            Unattached               47.69
  2   887 Kobie Fuller        26 Nike Centl Park          48.28
  3   948 Sir Lester Ford        Unattached               48.68
  4   911 Alexander Engel     19 Worcester TC             49.67
  5   963 Idris Payne            Nike Centl Park          50.20
  6   881 Joe Otto               New BalanceBos           50.82
  7   853 Nick Colantuono     17 Gr Boston TC             51.38
Section  2
  1   852 David Cahill           Gr Boston TC             51.35
  2   945 Nils Wernerfelt        Unattached               51.57
  3   848 Benjamin Butterfie  22 ConnQuest                51.87
  4   954 Patrick Brothers       ConnQuest                53.22
  5   965 Alan Pardiani          Providence Cobra         53.75
  6   864 Pietro Pusceddu        Gr Boston TC             57.40

Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   966 Charles Dewey          Providence Cobra       1:53.18
  2   843 Michael Donawa      29 Bermuda                1:54.31
  3   906 Eric Libby          22 Unattached             1:54.91
  4   964 James Lourenco         Unattached             1:55.24
  5   854 Andie Colon            Gr Boston TC           1:55.67
  6   889 Sam MacKenzie       23 Nike Centl Park        1:56.53
  7   888 Filip Jagodzinski   31 Nike Centl Park        1:58.61
Section  2
  1   879 Ian Smith           48 Mass Velocity          2:02.45
  2   903 Sterling Ince       37 Unattached             2:02.52
  3   867 Josh Seeherman         Gr Boston TC           2:02.98
  4   873 Jim Watts              Gr Boston TC           2:03.93
  5   891 Christopher Potter  42 Nike Centl Park        2:03.95
  6   932 Jeff Rockwood          Boston-North TC        2:08.37
  7   872 Pete Warrington        Gr Boston TC           2:08.54
  8   876 Kevin Whalen           Gr Boston TC           2:08.91
  9   862 Bill Newsham        42 Gr Boston TC           2:12.30
 10   900 Bob Pomeroy         45 Somerville RR          2:16.64

Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1   935 Eric Lonergan          Providence Cobra       4:00.72
  2   880 Fabian Mejia           New BalanceBos         4:01.70
  3   846 Matthew Spring         Bermuda                4:02.76
  4   890 Jason Ostenson      27 Nike Centl Park        4:03.70
  5   886 Hossein Baghdadi    28 Nike Centl Park        4:05.96
  6   851 Edward Breen        25 Gr Boston TC           4:07.02
  7   860 Brad Kozel             Gr Boston TC           4:13.18
  8   877 Andrew Wommack         Gr Boston TC           4:17.94
  9   898 Matthew Germain     25 Sisu Project           4:22.25
 10   856 Bruce Davie            Gr Boston TC           4:25.09
 11   902 Adam Harder         43 Unattached             4:30.22

Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1       Ben True               Unattached             3:59.99
  2   941 Matt Debole            Unattached             4:00.27
  3       Steve Hallinon         Unattached             4:11.11
  4   910 Paul Ryan              Whirlaway RT           4:26.48

Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   849 David Bedoya           Gr Boston TC           9:13.16
  2   899 Ryan Miller         24 Sisu Project           9:22.89
  3   862 Bill Newsham        42 Gr Boston TC          10:35.09

Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   870 Kibrom Temelso         Gr Boston TC          15:30.37
  2   850 Brennan Bonner         Gr Boston TC          15:30.94
  3   898 Matthew Germain     25 Sisu Project          15:31.96
  4   899 Ryan Miller         24 Sisu Project          15:43.48
  5   920 Schuyler Schuster      Unattached            16:15.00
  6   913 Ben Strain             Central Mass Str      16:41.53
  7   875 Kit Wells              Gr Boston TC          16:59.05
  8   858 Matthew Haringa        Gr Boston TC          16:59.62
  9   926 Parker Morse           Unattached            18:23.76
 --   863 Junyong Pak            Gr Boston TC               DNF

Men 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   883 Bob Keating         60 New England Walk      15:59.13
  2   847 Brian Savilonis     57 Central Mass Str      16:55.46
  3   884 Tom Knatt           66 New England Walk      18:34.52
  4   882 Bill Harriman       60 New England Walk      19:04.96
  5   885 Charles Mansbach    62 New England Walk      19:26.54

Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1     Wind: NWI
  1   855 Dan Conti              Gr Boston TC             15.61
  2   861 Matt LeMaire           Gr Boston TC             16.19
  3   917 Bryant Wang            Unattached               19.15
 --   868 Francis Shen           Gr Boston TC               DNF
 --   901 Jeremy Bradley      26 Unattached                  DQ

Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Section  1
  1   868 Francis Shen           Gr Boston TC             57.52
  2   874 Jason Weber            Gr Boston TC           1:01.82

Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   859 Jason Hewitt           Gr Boston TC          10:54.63
  2   896 Jamie Aubuchon      39 Sisu Project          11:09.08
  3   928 Bryan Bissell          Greater Springfi      11:31.17

Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        47.56

Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
Flight  1
  1   936 Brandon Walmsley       Providence Cobra       6-08.00      2.03m
  2   953 Kevin Bosma            Unattached             6-04.00      1.93m
  2   901 Jeremy Bradley      26 Unattached             6-04.00      1.93m
  4   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau       6-02.00      1.87m
  5   959 Charles Newton         Unattached             5-07.00      1.70m
 --   946 Brandon Yarde          Unattached                  NH

Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1       Rory Quiller           Unattached            17-00.00      5.18m
  2   937 David Berman           Patriot Pole Vau      13-00.25      3.96m
  2   855 Dan Conti              Gr Boston TC          13-00.25      3.96m
  4   940 Brian Daly             Patriot Pole Vau      12-06.50      3.82m
  4   841 Logan Moore         19 Air Time Athleti      12-06.50      3.82m
 --   957 William Fitzgerald     Unattached                  NH

Men Long Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   869 Ray Smith           26 Gr Boston TC             7.20m   NWI  23-07.50
  2   936 Brandon Walmsley       Providence Cobra         6.91m   NWI  22-08.00
  3   895 Ryan Randall        19 Patriot Pole Vau         6.39m   NWI  20-11.75
  4   894 Carlos Olivera      19 Northern Essex C         5.61m   NWI  18-05.00

Men Triple Jump
======================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1   893 Alex Ivanov         19 Nitehawks SC            12.09m   NWI  39-08.00

Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   949 Nate Hunter            Unattached              16.60m   54-05.50
  2   908 Uzoma Orji          23 Unattached              16.47m   54-00.50
  3   855 Dan Conti              Gr Boston TC            11.60m   38-00.75

Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   915 Vincenzo Insingo       Shore AC                54.37m     178-04
  2   919 John Clark             Sisu Project            34.36m     112-09
  3   865 Jeremy Racine          Gr Boston TC            26.91m      88-03

Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1   925 Ozie Duncan            Unattached              65.81m     215-11
  2   923 Dave Bergeron          Unattached              61.00m     200-01
  3   922 Drew Soltysiak         Unattached              56.79m     186-04
  4   907 Ron McConnell       44 Unattached              52.80m     173-03
  5   909 Zane Rodriguez      47 Unattached              52.43m     172-00
  6   866 Michael Randall        Gr Boston TC            52.00m     170-07
  7   865 Jeremy Racine          Gr Boston TC            47.11m     154-07
  8   901 Jeremy Bradley      26 Unattached              46.59m     152-10
  9   927 Tim Schulte            World's Longest         45.88m     150-06
 10   896 Jamie Aubuchon      39 Sisu Project            45.86m     150-05
 11   934 Graham Eaton           Boston-North TC         34.52m     113-03


Men Hammer Throw - at Fitchburg State on 6/16
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1       Chris Bryce            Unattached              65.37m     214-05
  2       Tim Morse              Unattached              57.51m     188-08
  3       Steve Jusseaume        Unattached              55.44m     181-11
  4       Scott Sidezeau         Unattached              48.58m     159-04

USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!