2006 Outdoor Championships - Complete Results
Sunday, June 18

Hosted by USATF-NE at Massachusetts Institute of Technology, Cambridge MA



                    USATF New England Outdoor Championships                    
             at MIT - Steinbrenner Track, Cambridge, MA 
                          Sunday, June 18, 2006             
                                 
WOMEN - TEAM SCORES
1.Greater Boston TC 60; 2.AirTime Athletics, Athletics East, Mass Velocity 13; 
5.Cambridge Sports Union 8; 6.Reebok Boston and Sisu Project 5; 8.Providence Cobras 3; 
9.Boston North 2.
                                   
 
Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Josette Pierre-Louis      23 Athletics East           12.79  
  2 Laura Barre               36 Mass Velocity            13.47  
  3 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             13.90  
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah O'Brien                Gr Boston TC             25.83  
  2 Josette Pierre-Louis      23 Athletics East           26.19  
  3 Jenna Poggi               15 Air Time Athleti         26.97  
  4 Christine Kloiber            Gr Boston TC             27.72  
  5 Laura Barre               36 Mass Velocity            28.58  
  6 Sarah Lawson                 Gr Boston TC             29.01  
 
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah O'Brien                Gr Boston TC             56.78  
  2 Destiny Woodbury          21 Providence Cobra         59.28  
  3 Julie Wolf                17 Unattached             1:02.47  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caryn Waterson               Nike Centl Pk TC       2:10.27  
  2 Caroline Occeann             Gr Boston TC           2:13.20  
  3 Jen Lee                      Gr Boston TC           2:16.88  
  4 Katie Brace               29 Unattached             2:27.04  
  5 Sophie Larson                Unattached             2:29.15  
 
Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kate Irvin                   Nike Centl Pk TC       4:31.17  
  2 Kate Cushing                 Nike Centl Pk TC       4:33.01  
  3 Allison McCabe               Nike Centl Pk TC       4:37.91  
  4 Sloan Siegrist               Gr Boston TC           4:40.33  
  5 Laura Hayden                 Gr Boston TC           4:44.80  
  6 Kim Sheffield             40 Unattached             4:54.64  
  7 Felice Kelly                 Nike Centl Pk TC       4:56.88  
  8 Audrey Ting                  Gr Boston TC           5:07.74  
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Meliss Donais             22 Sisu Project          11:01.56  
  2 Jennifer DelColle         32 Athletics East        11:57.66  
  3 Marisa Petrillo           26 Boston-North TC       12:18.64  
 
Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Erin Dromgoole               Reebok Boston         18:04.95  
  2 Jennifer Donovan          24 Unattached            18:23.74  
  3 Cheryl Twomey                Gr Boston TC          18:52.13  
  4 Katie Famous                 Gr Boston TC          19:07.30  
  5 Megha Doshi                  Gr Boston TC          19:23.93  
  6 Lynn Johnson                 Gr Boston TC          19:37.72  
 
Women 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Holly Wenninger              Cambridge Sports      19:18.44  
  2 Valerie Armstrong         44 Unattached            21:02.49  
  3 Pat Godfrey                  Cambridge Sports      21:12.70  
  4 Jennifer DelColle         32 Athletics East        22:13.06  
 
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 April Garner              22 Unattached               13.94  
  2 Laura Barre               36 Mass Velocity            15.19  
 
Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        52.55  
 
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      4:14.49  
 
Women High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tessa Clare                  Gr Boston TC           5-02.00      1.57m 
 
Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Clara Blattler            19 Unattached            11-07.00      3.53m 
  2 Hannah Raila              17 Air Time Athleti      10-00.00      3.04m 
  3 Bailey Carroll            18 Air Time Athleti      10-00.00      3.04m 
  4 Jenna Poggi               15 Air Time Athleti      10-00.00      3.04m 
  5 Sarah Wilson              20 Air Time Athleti       9-06.00      2.89m 
  6 Sophia Romeri             15 Air Time Athleti       9-06.00      2.89m 
  7 Katherine Tang            16 Air Time Athleti       8-06.00      2.59m 
  8 Michelle DuBois           14 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m 
  9 Kelly Riggle              16 Air Time Athleti       8-00.00      2.43m 
 
Women Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Laura Barre               36 Mass Velocity            5.05m   16-07.00 
  2 Tessa Clare                  Gr Boston TC             4.26m   13-11.75 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sherita Williams             Gr Boston TC            12.36m   40-06.75 
 
Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Marie-Josee Le Jour-McDo  27 Long and Strong         47.78m     156-09 
  2 Stacy Connor              27 Unattached              37.97m     124-07 
 
Women Hammer Throw - held at Fitchburg State College on June 17 with Jr Olympics
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Krystal Yush                 Unattached              63.68m     208-11 
  2 Amy Parkosewich              Unattached              60.31m     197-10 
  3 Crystal Bourque              Unattached              44.95m     147-06 
  4 Katie Guerra                 Unattached              42.97m     141-00 
  5 k Reynolds                   Unattached              41.48m     136-01 
 
MEN - TEAM SCORES
1.Greater Boston TC 77; 2.Boston North 18; 3.Reebok Boston 17; 4.Athletics East 11; 
5.Merrimack Valley and NEWalkers 10; 7.Sisu Project 6; 8.Patriot Pole Vault and 
Worcester TC 5; 10.Mass Velocity 4; 11.Worlds Longest Throw 2.

Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Trevor Mazarara           26 Merrimack Valley         11.23   1 
  2 Tyler Rowett                 Unattached               11.36   1 
  3 Maurice Rogers               Unattached               11.73   1 
  4 Sotiros Pintzopoulos         Unattached               11.79   1 
  5 Kevin Butera              19 Unattached               11.93   1 
  6 Ronald Davy                  Unattached               12.76   2 
  7 Gha-is Abdulami              Athletics East           12.78   2 
  8 Rob Porcaro                  Mass Velocity            13.26   2 
  9 Gary Snyder               62 Gr Boston TC             14.68   2 
 
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Idris Payne                  Nike Centl Pk TC         21.96   1 
  2 David Nicholson           21 Unattached               22.68   1 
  3 Trevor Mazarara           26 Merrimack Valley         22.81   1 
  4 Christopher Gemske        17 Hartford TC              22.96   1 
  5 Raymond Smith             25 Unattached               23.16   1 
  6 Maurice Rogers               Unattached               23.35   1 
  7 Michael Zampi                Unattached               23.46   2 
  8 Jerome Mauris                Gr Boston TC             24.30   2 
  9 Tyler Rowett                 Unattached               24.55   1 
 10 Charlie Silva             24 Boston-North TC          25.84   2 
 11 Gha-is Abdulami              Athletics East           26.56   2 
 12 Mike DeLuz                46 PR Moose Miler           26.72   2 
 13 Ronald Davy                  Unattached               26.74   2 
 14 Rob Porcaro                  Mass Velocity            26.90   2 
 
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kobie Fuller                 Nike Centl Pk TC         48.35   1 
  2 David Nicholson           21 Unattached               48.89   1 
  3 Idris Payne                  Nike Centl Pk TC         49.41   1 
  4 David Cahill                 Gr Boston TC             50.88   1 
  5 Michael Zampi                Unattached               51.69   2 
  6 Christopher Gemske        17 Hartford TC              52.15   1 
  7 Jerome Mauris                Gr Boston TC             53.19   1 
  8 Thomas Gillen             51 Mass Velocity          1:00.06   2 
  9 John Thornton             57 Unattached             1:04.20   2 
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe Ciollo                   Reebok Boston          1:53.22  
  2 Eric Libby                   Unattached             1:53.89  
  3 Michael Donawa               Bermuda                1:54.44  
  4 Andie Colon                  Gr Boston TC           1:55.98  
  5 Evan Zeisel                  Nike Centl Pk TC       1:57.04  
  6 Michael Webley               Unattached             1:58.03  
  7 Neil Fitzgerald              Nike Centl Pk TC       1:58.73  
  8 Josh Seeherman               Gr Boston TC           2:01.13  
  9 Jonathan Barnes           25 Athletics East         2:01.76  
 10 Brian Freitas                Unattached             2:01.93  
 11 Jeff Fritz                38 Potomac Valley T       2:03.40  
 12 Ian Smith                 47 North Shore Stri       2:03.43  
 13 Aaron Binkley                Gr Boston TC           2:06.91  
 14 Matt Sullivan                Athletics East         2:07.02  
 15 Jeff Rockwood             28 Boston-North TC        2:13.02  
 -- Graham Eaton              23 Boston-North TC            DNF  
 
Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roland Lavallee              Reebok Boston          3:58.70  
  2 Matthew Germain           24 Sisu Project           4:04.11  
  3 Ryan Kerrigan                Gr Boston TC           4:06.01  
  4 Nick Ryan                 17 Unattached             4:13.89  
  5 John Francis                 Cape Ann Crusade       4:16.40  
  6 Ben Bramhall              17 Unattached             4:20.16  
  7 Junyong Pak                  Gr Boston TC           4:25.93  
  8 ED Ellison                45 Athletics East         4:29.14  
  8 Colin Lee                    Unattached             4:29.14  
 10 Frank Evans               63 Unattached             6:03.01  
 -- Michael Webley               Unattached                 DNF  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Bedoya                 Gr Boston TC           9:36.35  
  2 Garrett Wagner            25 Athletics East        10:25.57  
  3 William Newsham              Gr Boston TC          10:28.96  
 -- Michael Brouillette          Greater Springfi           DNF  
 
Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mario Fraioli                Reebok Boston         15:53.71  
  2 Ryan Miller               23 Sisu Project          16:06.37  
  3 Mark Mayall                  Reebok Boston         16:22.43  
  4 Ryan Aschenbrenner           Gr Boston TC          16:26.18  
  5 Kyle Schneck              28 Boston Athletic       16:53.92  
  6 Harris Hardy                 Athletics East        17:30.15  
  7 Dorian Tsiplakis             Sisu Project          18:56.32  
  8 Wayne Dwyer                  Mystic Runners        19:01.56  
 -- John Fialkovich              Gr Boston TC               DNF  
 
Men 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Savilonis           56 New England Walk      16:09.94  
  2 Tom Knatt                    New England Walk      19:15.32  
  3 Charles Mansback          61 New England Walk      19:46.37  
 
Men 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin Aina                24 Executive TC             14.16  
  2 Francis Shen                 Gr Boston TC             15.87  
  3 Thierno Mbacke               Gr Boston TC             15.93  
  4 Matt LeMaire                 Gr Boston TC             15.95  
  5 Adam Soule                   Gr Boston TC             17.86  
 
Men 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Freitas                Unattached               53.17  
  2 Francis Shen                 Gr Boston TC             54.76  
  3 Adam Soule                   Gr Boston TC             59.34  
  4 David Brooks              18 Unattached               59.72  
  5 Jason Weber                  Gr Boston TC           1:02.31  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarad Tomlinson              Gr Boston TC          12:06.16  
 
Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                        45.15  
  2 Greater Boston Track Club  'B'                        51.88  
 
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Greater Boston Track Club  'A'                      3:30.28  
  2 Athletics East  'A'                                 3:56.80  
  3 Greater Boston Track Club  'B'                      4:02.46  
 
Men High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patrick Kenny             23 Boston-North TC        6-00.00      1.82m 
  2 David Brooks              18 Unattached             5-06.00      1.67m 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Forrest Xiao                 Patriot Pole Vau      13-06.00      4.11m 
  2 Dan Conti                    Gr Boston TC          13-00.00      3.96m 
 
Men Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kevin Butera              19 Unattached               5.90m   19-04.25 
  2 Patrick Kenny             23 Boston-North TC          1.75m    5-09.00 
 -- Raymond Smith             25 Unattached                FOUL            
 
Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Raymond Smith             25 Unattached              12.77m   41-10.75 
  2 Michael Zampi                Unattached              11.37m   37-03.75 
  3 Kevin Butera              19 Unattached              11.25m   36-11.00 
 -- Garrett Wagner            25 Athletics East            FOUL            
 
Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Semiu Alli                21 Unattached              15.23m   49-11.75 
  2 Kyle Morse                   Unattached              13.49m   44-03.25 
  3 Brian Stanwood               ConnQuest               11.90m   39-00.50 
  4 Dan Conti                    Gr Boston TC            11.81m   38-09.00 
 
Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Kyle Morse                   Unattached              46.68m     153-02 
  2 Semiu Alli                21 Unattached              43.60m     143-00 
  3 Roman Zar                 20 Unattached              38.65m     126-10 
  4 Brian Stanwood               ConnQuest               30.91m     101-05 
  5 Charlie Silva             24 Boston-North TC         22.99m      75-05 
 
Men Hammer Throw - held at Fitchburg State College on June 17 with Jr Olympics
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Vinnie Tortorella            Unattached              60.46m     198-04 
  2 Steven Jussaume              Unattached              57.13m     187-05 
  3 David DeStefano           36 Unattached              54.37m     178-04 
  4 Kyle Morse                   Unattached              51.87m     170-02 
 
Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 David Bergeron               Worcester TC            62.11m     203-09 
  2 Drew Soltysiak            21 Unattached              57.26m     187-10 
  3 Zane Rodriguez            46 Unattached              55.88m     183-04 
  4 Michael Randall              Gr Boston TC            53.76m     176-04 
  5 Tom Conley                   Unattached              50.93m     167-01 
  6 Nicholas Farnsworth       16 World's Longest         45.18m     148-03 
  7 Brian Stanwood               ConnQuest               43.59m     143-00 
  8 Graham Eaton              23 Boston-North TC         41.90m     137-06 



USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!