2003 USATF Eastern Region Masters
Track & Field Championshsips

USATF Masters Eastern Regional T&F Champs. - 7/26/2003
Springfield College, Springfield MA
Results

Event 1 W30 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Crotty, Karlyn        W31 Unattached  14.77

Event 3 W40 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Fortuna, Paula        W42 Merrimack Valley    14.52
2 Tallarico, Jayne      W40 Unattached  15.73

Event 5 W50 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Curtis, Margaret      W54 Unattached  14.15
2 Stubendorff, Hillen   W54 Vertical Assault    15.08

Event 8 W65 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Jordan, Barbara       W67 Unattached  16.27
2 Meiler, Flo   W69 Unattached  18.67
3 Hufnagel, Dolores     W69 Unattached  22.49

Event 9 W70+ 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 McGowan, Ann  W79 Unattached  22.17

Event 12 W40 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Fortuna, Paula        W42 Merrimack Valley    30.77
2 Tallarico, Jayne      W40 Unattached  32.16

Event 13 W45 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Johns-Rees, Gail      W48 Merrimack Valley    31.21

Event 14 W50 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Curtis, Margaret      W54 Unattached  29.74

Event 17 W65 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Jordan, Barbara       W67 Unattached  35.53

Event 22 W40 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Tallarico, Jayne      W40 Unattached  1:10.37

Event 23 W45 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Johns-Rees, Gail      W48 Merrimack Valley    1:11.68

Event 24 W50 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Curtis, Margaret      W54 Unattached  1:05.50
2 Stubendorff, Hillen   W54 Vertical Assault    1:09.55

Event 25 W55 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Petra, Zoerner        W56 Unattached  1:22.91

Event 26 W60 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Scott, Judy   W62 Sugarloaf Mounta    1:45.39

Event 31 W35 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Silveira, Ellen       W35 Irish American T    2:34.86

Event 37 W65 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Harada, Mary  W68 Liberty Athletic    3:33.33

Event 42 W40 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Tallarico, Jayne      W40 Unattached  5:56.40

Event 43 W45 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Bellisle, Marge       W48 Central Mass Str    5:23.75
2 Lein, Karen   W45 Liberty Athletic    6:53.98

Event 44 W50 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Sterling, Sherisa     W50 Liberty Athletic    7:14.50

Event 47 W65 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Harada, Mary  W68 Liberty Athletic    7:21.04

Event 52 W40 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Burns, Maureen        W43 Central Mass Str    19:02.48

Event 53 W45 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Vareas, Tina Marie    W49 Unattached  22:59.54
2 Lein, Karen   W45 Liberty Athletic    23:35.26

Event 54 W50 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Sterling, Sherisa     W50 Liberty Athletic    24:51.20

Event 55 W55 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Barbara      W59 Unattached  28:22.93

Event 61 W35 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Wenninger, Holly      W38 Athletics East      31:18.75

Event 64 W50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
-- Duskey, Heidi        W50 New England Walk    DNF

Event 65 W55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Godfrey, Patricia     W56 Cambridge Sports    35:07.16
2 Fine, Dorothy W59 Cambridge Sports    37:41.09

Event 66 W60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Harriman, Joanne      W60 New England Walk    33:18.63

Event 72 W40 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Allie-Morrill, Pamela W40 Unattached  7:55.67

Event 82 W40 80 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Gunneson, Pamela      W42 Unattached  14.70

Event 87 W65 80 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Jordan, Barbara       W67 Unattached  17.37

Event 97 W65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
-- Jordan, Barbara      W67 Unattached  DNF

Event 106 W60 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Oppenheimer, Martha   W60 Unattached  2.00m 6-06.75

Event 107 W65 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  2.73m 8-11.50
2 McGowan, Ann  W79 Unattached  2.28m 7-05.75
3 Perkins, Alverta      W79 Unattached  1.74m 5-08.50

Event 117 W65 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  6.50m 21-04.00
2 McGowan, Ann  W79 Unattached  4.16m 13-07.75

Event 120 W30 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Nakatake, Kimiko      W32 Unattached  1.50m 4-11.00

Event 122 W40 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Gunneson, Pamela      W42 Unattached  1.35m 4-05.00
2 Houseman, Denise      W41 New Hampshire Tr    1.30m 4-03.25
3 Schieffelin, Stacey   W41 Unattached  1.10m 3-07.25

Event 124 W50 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stubendorff, Hillen   W54 Vertical Assault    1.25m 4-01.25
2 Petra, Zoerner        W56 Unattached  1.15m 3-09.25

Event 127 W65 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  1.05m 3-05.25

Event 134 W50 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stubendorff, Hillen   W54 Vertical Assault    2.75m 9-00.25

Event 137 W65 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  1.83m 6-00.00

Event 140 W30 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Lacy, Sheri   W32 Unattached  36.32m  119-02

Event 142 W40 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Lewis, Oneithea       W43 Unattached  42.21m  138-06
2 Houseman, Denise      W41 New Hampshire Tr    28.53m  93-07

Event 146 W60 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Swinton, Margery      W60 Unattached  21.25m  69-09
2 Scott, Judy   W62 Sugarloaf Mounta    18.08m  59-04
3 Oppenheimer, Martha   W60 Unattached  17.43m  57-02
4 Katz, Roslyn  W61 New York Masters    9.94m   32-07

Event 147 W65 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  20.79m  68-02
2 Youngs, Joan  W66 Unattached  18.58m  60-11
3 Cirucnick, Anne       W68 New York Masters    16.64m  54-07

Event 148 W70+ Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Faber, Dolores        W70 New York Masters    15.03m  49-04
2 Perkins, Alverta      W79 Unattached  12.93m  42-05
3 Patch, Harriet        W72 Unattached  12.13m  39-09
4 McGowan, Ann  W79 Unattached  9.79m   32-01

Event 152 W40 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Lewis, Oneithea       W43 Unattached  56.39m  185-00
2 Garcia, Maria W22 Unattached  50.90m  167-00
3 Houseman, Denise      W41 New Hampshire Tr    37.46m  122-11

Event 156 W60 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Swinton, Margery      W60 Unattached  29.33m  96-03
2 Oppenheimer, Martha   W60 Unattached  15.78m  51-09

Event 157 W65 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Cirucnick, Anne       W68 New York Masters    18.83m  61-09

Event 158 W70+ Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Faber, Dolores        W70 New York Masters    19.39m  63-07
2 McGowan, Ann  W79 Unattached  11.03m  36-02

Event 159 W20-29 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Garcia, Maria W22 Unattached  50.90m  167-00

Event 162 W40 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Charewicz, Laura      W43 Unattached  30.56m  100-03
2 Houseman, Denise      W41 New Hampshire Tr    17.51m  57-05

Event 166 W60 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Swinton, Margery      W60 Unattached  20.08m  65-10
2 Katz, Roslyn  W61 New York Masters    16.55m  54-03
3 Oppenheimer, Martha   W60 Unattached  14.61m  47-11

Event 167 W65 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Youngs, Joan  W66 Unattached  19.69m  64-07
2 Cirucnick, Anne       W68 New York Masters    11.06m  36-03

Event 168 W70+ Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Faber, Dolores        W70 New York Masters    15.64m  51-04
2 McGowan, Ann  W79 Unattached  12.12m  39-09
3 Patch, Harriet        W72 Unattached  10.36m  34-00

Event 172 W40 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Lewis, Oneithea       W43 Unattached  13.70m 44-11.50
2 Houseman, Denise      W41 New Hampshire Tr    10.50m 34-05.50
3 Petra, Zoerner        W56 Unattached  8.94m 29-04.00

Event 176 W60 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Swinton, Margery      W60 Unattached  8.63m 28-03.75
2 Katz, Roslyn  W61 New York Masters    7.30m 23-11.50
3 Scott, Judy   W62 Sugarloaf Mounta    6.89m 22-07.25
4 Oppenheimer, Martha   W60 Unattached  6.06m 19-10.75

Event 177 W65 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Meiler, Flo   W69 Unattached  7.05m 23-01.75
2 Cirucnick, Anne       W68 New York Masters    7.02m 23-00.50
3 Jordan, Barbara       W67 Unattached  5.47m 17-11.50

Event 178 W70+ Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Faber, Dolores        W70 New York Masters    5.97m 19-07.00
2 Patch, Harriet        W72 Unattached  5.35m 17-06.75
3 Perkins, Alverta      W79 Unattached  5.12m 16-09.75
4 McGowan, Ann  W79 Unattached  4.94m 16-02.50

Event 300 M30 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Eaton, Dave   M30 Syracuse Charger    11.74
2 Coley, Mark   M34 Unattached  12.39

Event 301 M35 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Borromeo, Barney      M35 Unattached  11.25

Event 302 M40 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Rivera, Alex  M41 Unattached  12.12
2 Neumann, David        M43 Unattached  12.19
3 Helms, James  M44 Unattached  12.76

Event 303 M45 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Bartlett, John        M46 Unattached  14.34

Event 304 M50 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Hess, Lee     M54 Merrimack Valley    12.66
2 Ronsivalli, Lou       M50 Merrimack Valley    12.85
3 Thompson, Peter       M53 Unattached  13.15
4 Hitchcock, Chris      M51 Unattached  13.27
5 Taft, Tucker  M50 Unattached  13.46
6 Libow, Lawrence       M54 Unattached  14.29
7 Marchetti, Bob        M51 Unattached  14.77

Event 305 M55 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Pierce, Roger M58 Unattached  12.69
2 Snyder, Gary  M59 Greater Boston T    14.48
3 Morse, Kenneth        M59 Unattached  15.47

Event 306 M60 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Greve, Ted    M63 Tendonitis Track    14.90

Event 307 M65 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Camp, Dick    M66 Sprint Force Ame    13.85
2 Parrish, Spencer      M66 Connecticut Race    15.00

Event 308 M70+ 100 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Melanson, Dennis      M70 Unattached  13.86
2 Cox, Ed       M75 Syracuse Charger    14.83
3 Mitchell, Ross        M74 Unattached  15.47
4 Hufnagel, William     M70 Unattached  16.50
5 McFarlane, Blair      M80 Fac 17.05
6 Talbott, Thomas       M71 Unattached  17.37

Event 312 M40 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Neumann, David        M43 Unattached  24.70
2 Rivera, Alex  M41 Unattached  25.17
3 DeLuz, Michael        M43 Unattached  27.60

Event 313 M45 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Gill, Bob     M47 Unattached  27.21

Event 314 M50 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Ronsivalli, Lou       M50 Merrimack Valley    26.83
2 Cunningham, Tom       M53 Unattached  27.54
3 Taft, Tucker  M50 Unattached  28.06
4 Hitchcock, Chris      M51 Unattached  28.84
5 Libow, Lawrence       M54 Unattached  30.19

Event 315 M55 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Pierce, Roger M58 Unattached  25.63
2 Blake, Carroll        M53 Unattached  26.27
3 Graff, Warren M58 Sprint Force Ame    27.04
4 Novak, John   M55 Unattached  31.33

Event 316 M60 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Greve, Ted    M63 Tendonitis Track    30.74
2 Chinchillo, Robert    M60 Unattached  34.31

Event 317 M65 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Camp, Dick    M66 Sprint Force Ame    28.79
2 Parrish, Spencer      M66 Connecticut Race    34.96

Event 318 M70+ 200 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Melanson, Dennis      M70 Unattached  30.04
2 Cox, Ed       M75 Syracuse Charger    31.97
3 Raynor, Alan  M72 Unattached  33.46
4 Hufnagel, William     M70 Unattached  33.63
5 Manno, Jim    M82 New Jersey Maste    36.05
6 Talbott, Thomas       M71 Unattached  36.19
7 Sweeney, Earl M80 New England 65 +    38.05
8 Patz, Larry   M70 Unattached  38.26
9 Matteson, Bob M87 New England 65 +    42.52

Event 320 M30 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Crotty, Robert        M30 Unattached  55.27

Event 322 M40 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Watts, Jim    M41 Sprint Force Ame    53.91
2 Neumann, David        M43 Unattached  54.55
3 Needham, Michael      M42 Unattached  58.49

Event 323 M45 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 James, Ben    M46 Unattached  54.28
2 Gill, Bob     M47 Unattached  59.70

Event 324 M50 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Blake, Carroll        M53 Unattached  57.88
2 Cunningham, Tom       M53 Unattached  1:00.57

Event 325 M55 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Pierce, Roger M58 Unattached  57.36
2 Taylor, Alan  M55 Unattached  59.74
3 Jackson, John M56 Unattached  1:08.26
4 Morse, Kenneth        M59 Unattached  1:12.72

Event 326 M60 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Chinchillo, Robert    M60 Unattached  1:12.58

Event 327 M65 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 DaPonte, Tony M67 Unattached  1:15.89
2 Parrish, Spencer      M66 Connecticut Race    1:16.64

Event 328 M70+ 400 Meter Dash
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Talbott, Thomas       M71 Unattached  1:25.51
2 Manno, Jim    M82 New Jersey Maste    1:27.21
3 Sweeney, Earl M80 New England 65 +    1:31.39

Event 330 M30 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Bates, Bob    M34 Unattached  2:14.46

Event 331 M35 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Affleck, John M39 Central Park Tra    2:12.88

Event 332 M40 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Heffernan, Kevin      M44 Unattached  2:07.19
2 Espinosa, Jerry       M41 Bally Total Fitn    2:14.40
3 Themea, Mark  M41 Unattached  2:18.09

Event 333 M45 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Sider, Jeffrey        M47 Unattached  2:25.21
2 Blake, Barry  M48 Unattached  2:30.87
3 Hazacha, Joe  M48 Nittany Spiked S    2:31.48

Event 334 M50 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Corridan, James       M51 Unattached  2:28.80

Event 335 M55 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Ron  M56 Unattached  2:26.49

Event 337 M65 800 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Rush, Christopher     M67 Tendonitis Track    2:37.93
2 O'Reilly, Kieran      M67 Unattached  2:49.55
3 DaPonte, Tony M67 Unattached  3:10.31

Event 342 M40 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Marion, Rich  M41 Athletics East      4:35.96

Event 343 M45 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Waldron, Jon  M45 Cambridge Sports    4:42.81
2 Blake, Barry  M48 Unattached  5:47.44

Event 345 M55 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Ron  M56 Unattached  5:25.25

Event 347 M65 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Rush, Christopher     M67 Tendonitis Track    6:04.68
2 LeVasseur, Jerry      M65 Unattached  6:45.07

Event 348 M70+ 1 Mile Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Matteson, Bob M87 New England 65 +    10:23.01

Event 351 M35 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 LaPorte, David        M38 Silk City Stride    19:44.42

Event 352 M40 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 DeLuz, Michael        M43 Unattached  20:08.46

Event 353 M45 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Waldron, Jon  M45 Cambridge Sports    16:37.35
2 Clark, Richard        M49 Sugarloaf Mounta    18:40.68

Event 355 M55 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Von Maltzahn, Wolf    M56 Unattached  23:28.77

Event 357 M65 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 LeVasseur, Jerry      M65 Unattached  23:25.27

Event 358 M70+ 5000 Meter Run
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Geer, Dan     M83 Unattached  38:10.57

Event 360 M30 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Collier, Patrick      M34 Athletics East      25:34.62

Event 364 M50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Savilonis, Brian      M53 New England Walk    28:46.39

Event 365 M55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Harriman, Bill        M56 New England Walk    30:22.20
2 Mansbach, Charles     M58 New England Walk    32:28.99

Event 367 M65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Parrish, Spencer      M66 Connecticut Race    36:59.85

Event 368 M70+ 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Beaudet, Bob  M70 New England Walk    34:58.65
2 McCann, Bill  M73 New England Walk    35:18.76
3 Free, Louis   M73 Connecticut Race    35:37.27

Event 375 M55 _ 2000 _ Meter Steeplechase (30") =======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Prouty, Steve M58 Unattached  7:47.47

Event 376 M60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Boyajian, Andrew      M62 New Jersey Maste    11:19.43

Event 377 M65 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 LeVasseur, Jerry      M65 Unattached  10:22.86

Event 384 M50 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Thompson, Peter       M53 Unattached  15.49
2 Black, Ivan   M54 Unattached  19.57

Event 387 M65 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Stinson, Joel M68 Unattached  21.25

Event 394 M50 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Black, Ivan   M54 Unattached  1:12.78
2 Baker, Anthony        M50 Unattached  1:13.37

Event 395 M55 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Graff, Warren M58 Sprint Force Ame    1:08.99

Event 397 M65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name    Age Team        Finals Points
=======================================================================
1 Stinson, Joel M68 Unattached  1:07.77

Event 400 M30 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Eaton, Dave   M30 Syracuse Charger    6.18m 20-03.50

Event 401 M35 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Fountain, Mark        M36 Unattached  4.68m 15-04.25

Event 403 M45 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stickel, Peter        M48 Unattached  4.95m 16-03.00

Event 404 M50 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Oleski, John  M53 Sprint Force Ame    4.63m 15-02.25
2 Marchetti, Bob        M51 Unattached  3.97m 13-00.25

Event 406 M60 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    3.74m 12-03.25

Event 407 M65 Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Conklin, Deke M68 Greater Boston T    4.19m 13-09.00
2 Stinson, Joel M68 Unattached  3.83m 12-06.75

Event 408 M70+ Long Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Raynor, Alan  M72 Unattached  3.52m 11-06.75
2 McFarlane, Blair      M80 Fac 2.78m 9-01.50

Event 411 M35 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Fountain, Mark        M36 Unattached  10.40m 34-01.50

Event 413 M45 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stickel, Peter        M48 Unattached  10.64m 34-11.00

Event 414 M50 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Black, Ivan   M54 Unattached  10.33m 33-10.75
2 Oleski, John  M53 Sprint Force Ame    9.84m 32-03.50

Event 415 M55 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Konovalov, Igor       M55 Unattached  10.38m 34-00.75

Event 416 M60 Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    8.49m 27-10.25
2 Wallin, Carl  M61 Boston Athletic     8.35m 27-04.75

Event 418 M70+ Triple Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Raynor, Alan  M72 Unattached  6.27m 20-07.00

Event 421 M35 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Mysikov, Oleg M37 New York Athleti    1.85m 6-00.75
2 Fountain, Mark        M36 Unattached  1.50m 4-11.00

Event 422 M40 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Espinosa, Jerry       M41 Bally Total Fitn    1.70m 5-07.00

Event 424 M50 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Black, Ivan   M54 Unattached  1.45m 4-09.00
2 Queeney, Jim  M52 Unattached  1.40m 4-07.00

Event 425 M55 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Taylor, Alan  M55 Unattached  1.35m 4-05.00

Event 426 M60 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    1.35m 4-05.00
2 Wallin, Carl  M61 Boston Athletic     1.30m 4-03.25

Event 427 M65 High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stinson, Joel M68 Unattached  1.25m 4-01.25

Event 428 M70+ High Jump
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Raynor, Alan  M72 Unattached  1.20m 3-11.25
2 Levesque, Donald      M71 Unattached  1.00m 3-03.25

Event 431 M35 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Lacy, Wayne   M37 Unattached  2.75m 9-00.25

Event 432 M40 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Fish, Marc    M41 New Hampshire At    3.80m 12-05.50

Event 434 M50 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Thompson, Peter       M53 Unattached  3.05m 10-00.00

Event 435 M55 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Zahner, Michael       M56 Hanover Athletic    2.75m 9-00.25

Event 436 M60 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    2.44m 8-00.00

Event 437 M65 Pole Vault
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Conklin, Deke M68 Greater Boston T    2.90m 9-06.25

Event 441 M35 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Haviland, John        M38 Unattached  20.12m  66-00

Event 442 M40 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Guewa, Art    M44 Unattached  33.38m  109-06
2 Doherty, Brian        M43 Unattached  29.73m  97-06

Event 443 M45 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Morris, Patrick       M48 Unattached  36.07m  118-04
2 Wallace, Dan  M47 Unattached  35.13m  115-03
3 Cedrone, Bob  M48 Greater Boston T    26.51m  87-00

Event 444 M50 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Fortunato, Michael    M50 Unattached  39.95m  131-01
2 Reichard, Carl        M50 Unattached  34.83m  114-03
3 Thompson, Peter       M53 Unattached  32.02m  105-01
4 Oleski, John  M53 Sprint Force Ame    28.02m  91-11

Event 445 M55 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 DeStefano, Joe        M56 Nittany Spiked S    39.95m  131-01
2 Roll, Charles M56 Shore Athletic C    34.24m  112-04
3 Jackson, John M56 Unattached  26.60m  87-03
4 Worden, Kent  M56 Unattached  26.40m  86-07

Event 446 M60 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Pratt, Larry  M62 Long & Strong TC    51.27m  168-02
2 Busch, Roger  M62 Unattached  41.09m  134-10
3 Harvey, Robert        M60 Unattached  39.94m  131-00
4 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    33.62m  110-04
5 Renwick, Douglas      M60 Unattached  32.44m  106-05
6 Sullivan, Jerry       M63 Garden State Ath    24.68m  81-00

Event 447 M65 Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Rosen, Leonard        M69 Unattached  39.20m  128-07
2 Leras, Nick   M68 Unattached  38.84m  127-05

Event 448 M70+ Discus Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Xanthopoulos, Apostolos M72 Unattached        37.12m  121-09
2 Garrahan, William     M73 Unattached  35.66m  117-00
3 Duncan, James M71 Unattached  31.24m  102-06
4 Barker, William       M70 New York Masters    30.30m  99-05
5 Hudson, Donald        M71 Unattached  30.22m  99-02
6 Messiter, Samuel      M74 Unattached  24.14m  79-02
7 Levesque, Donald      M71 Unattached  23.57m  77-04

Event 451 M35 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Palazzo, Robert       M37 Unattached  40.06m  131-05
2 Haviland, John        M38 Unattached  36.85m  120-11
3 Stephenson, Mark      M38 Unattached  34.62m  113-07

Event 452 M40 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Doherty, Brian        M43 Unattached  38.46m  126-02

Event 453 M45 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Cedrone, Bob  M48 Greater Boston T    42.08m  138-01
2 Wallace, Dan  M47 Unattached  35.58m  116-09

Event 454 M50 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Reichard, Carl        M50 Unattached  46.96m  154-01

Event 455 M55 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Mead, Robert  M59 New Jersey Maste    47.53m  155-11
2 Worden, Kent  M56 Unattached  31.85m  104-06
3 Jackson, John M56 Unattached  20.38m  66-10

Event 456 M60 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Wallin, Carl  M61 Boston Athletic     44.93m  147-05
2 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    33.63m  110-04

Event 457 M65 Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Cyprus, Norm  M65 Unattached  37.62m  123-05
2 Helms, James  M44 Unattached  33.63m  110-04
3 Cormey, George        M66 Unattached  22.40m  73-06
3 Leras, Nick   M68 Unattached  26.95m  88-05

Event 458 M70+ Hammer Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Hudson, Donald        M71 Unattached  33.26m  109-01
2 Garrahan, William     M73 Unattached  31.66m  103-10
3 Crawford, A. James    M78 Unattached  31.42m  103-01
4 Barker, William       M70 New York Masters    31.27m  102-07
5 Levesque, Donald      M71 Unattached  28.67m  94-01
6 Messiter, Samuel      M74 Unattached  25.65m  84-02

Event 460 M30 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 DeStefano, Rich       M32 Cjw Sports  67.50m  221-05

Event 461 M35 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Alonzo, Daniel        M36 Unattached  63.08m  206-11

Event 462 M40 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Hadden, Roy   M44 Unattached  47.49m  155-10
2 Michitson, Tim        M42 Merrimack Valley    41.94m  137-07

Event 463 M45 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Hazacha, Joe  M48 Nittany Spiked S    33.78m  110-10

Event 464 M50 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Geraci, Greg  M52 Unattached  54.73m  179-07
2 Queeney, Jim  M52 Unattached  37.66m  123-07
3 Reichard, Carl        M50 Unattached  36.47m  119-08
4 Ronsivalli, Lou       M50 Merrimack Valley    35.28m  115-09
5 Thompson, Peter       M53 Unattached  32.56m  106-10

Event 465 M55 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Gagne, Buzz   M55 Unattached  50.56m  165-10
2 Hayes, William        M58 Unattached  28.09m  92-02
3 Worden, Kent  M56 Unattached  20.81m  68-03

Event 466 M60 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Wallin, Carl  M61 Boston Athletic     37.90m  124-04
2 Sullivan, Jerry       M63 Garden State Ath    26.10m  85-07

Event 467 M65 Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Youngs, Robert        M69 Unattached  41.49m  136-01
2 Illuzzi, Frank        M66 Garden State Ath    39.05m  128-01
3 Conley, Patrick       M65 Unattached  32.83m  107-08
4 Cormey, George        M66 Unattached  31.66m  103-10

Event 468 M70+ Javelin Throw
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Duncan, James M71 Unattached  38.06m  124-10
2 Xanthopoulos, Apostolos M72 Unattached        35.77m  117-04
3 Garrahan, William     M73 Unattached  31.25m  102-06
4 Messiter, Samuel      M74 Unattached  25.80m  84-08
5 Barker, William       M70 New York Masters    23.74m  77-11

Event 471 M35 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Stephenson, Mark      M38 Unattached  9.97m 32-08.50
2 Haviland, John        M38 Unattached  9.42m 30-11.00

Event 472 M40 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Doherty, Brian        M43 Unattached  9.89m 32-05.50

Event 473 M45 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Wallace, Dan  M47 Unattached  11.41m 37-05.25
2 Cedrone, Bob  M48 Greater Boston T    9.47m 31-01.00

Event 474 M50 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Clark, Ed     M50 Unattached  11.82m 38-09.50

Event 475 M55 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Roll, Charles M56 Shore Athletic C    14.44m 47-04.50
2 Mead, Robert  M59 New Jersey Maste    13.95m 45-09.25
3 Rose, Ken     M57 Unattached  11.70m 38-04.75
4 Worden, Kent  M56 Unattached  8.42m 27-07.50
5 Novak, John   M55 Unattached  8.29m 27-02.50

Event 476 M60 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Wallin, Carl  M61 Boston Athletic     14.30m 46-11.00
2 Harvey, Robert        M60 Unattached  12.04m 39-06.00
3 Renwick, Douglas      M60 Unattached  11.28m 37-00.25
4 Byrnes, Buster        M60 Flanders Track C    10.33m 33-10.75
5 Sullivan, Jerry       M63 Garden State Ath    9.45m 31-00.00

Event 477 M65 Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Cormey, George        M66 Unattached  10.46m 34-04.00

Event 478 M70+ Shot Put
=================================================================================
Name    Age Team        Finals  Points
=================================================================================
1 Xanthopoulos, Apostolos M72 Unattached        12.88m 42-03.25
2 Duncan, James M71 Unattached  11.19m 36-08.50
3 Barker, William       M70 New York Masters    11.05m 36-03.00
4 Garrahan, William     M73 Unattached  10.78m 35-04.50
5 Messiter, Samuel      M74 Unattached  9.19m 30-02.00

USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!