1998 New England USATF Championships
Northeastern University, Dedham MA
June 27, 1998

Results

USATF New England Track & Field Championship
 (followed by Boston High Performance I / Irwin Cohen Invitational)
Saturday, June 27, 1998
Northeastern University, Dedham MA
(Championship rescheduled from June 13)
Overcast, breezey, Temp's in low 60's

MEN
TEAMS: (5-3-2-1, NE Club members only, Unattached are not included):
1. Central Mass Striders, 31; 2.New Balance 21; 3.Boston AA 18; 4.Commonwealth 10; 5.New England Walkers 8;
6.Providence Cobras, Gr.Boston TC, 6; 8.Brookline Raptors, 5; 9.Boston Roadrunners, North Medford Club, and Gr.Lowell RR, 3.

100 Meters: 1.Xavier Council, Shore AC 11.48; 2.Kevin Verge 11.75; 3.Michael Leding GBTC 12.03; 4.John Babington NMC 16.61
200 Meters: 1.Xavier Council Shore AC 22.17; 2.Bill McCoy BAA 23.04; 3.Ron Jones BRR 23.50; 4.Kevin Verge, 23.66;
4.Michael Black BAA 23.67; 6.Charles Pecillo, ProvCobras 23.99; 7.Michael Leding GBTC 24.15; 8.Ivan Radcliffe 24.16;
9.Jim Watts CommAC 26.06.
400 Meters: 1.Trinity Gray, Asics TC, 48.29; 2.Jim Watts, Comm.AC, 54.40
800 Meters: 1.Joe Dombrowski, Un, 2:01.64; 2.Ben Pease, GBTC, 2:01.73; 3.Anthony Longabard, Un, 2:03.81;
4.Cedric Escalle, Un, 2:06.06; 5.Dennis Floyd, GBTC, 2:09.04; 6.Jim Hudson, Un, 2:09.21; 7.George Smith, Un, 2:23.59;
8.John Babington NMC 2:23.95; 9.Curt Bryant CSU 2:25.94; 10.Stephen Viegas, IATC, 2:29.16; 11.Ed Zarenski, TVFR 2:29.94

110 High Hurdles: 1.Ivan Radcliffe, 16.33
400 Hurdles: 1.Michael Black, BAA, 54.50; 2.Matt Koons, Un, 54.93.

1500 Meters: 1.Scott Lundquist, CSU, 3:59.89; 2.Joe Dombrowski, 4:00.82; 3.Jose Libano, 4:06.61;
4.Mike Padilla, CMS, 4:07.98; 5.John Blouin, GBTC, 4:08.44; 6.Joel Tetreault Gaelic AC  4:10.62;
7.Ryan Eckel, Un, 4:10.82; 8.Harris Hardy, BAA, 4:10.97; 9.Peter Pollard, Un, 4:11.89; 10.Allan Muir, BAA, 4:12.35;
11.Jesse Darley, GBTC, 4:22.12; 12.Jim Reardon, GBTC, 4:22.45; 13. Ed Zarensky, TVFR, 4:22.72; 14.Dan Smith, GBTC, 4:25.09
3000 M Racewalk: 1.Bob Keating NEW 14:16.83; 2.Stephen Peckiconis GLRR 15:45.80; 3.John Costello NEW 16:33.92;
4.John Jurewicz NEW 16:44.14

Long Jump: 1.Jamar Williams Club CT 19'10 1/4"; 2.Lew Moore Club CT 19'1"
Pole Vault: 1.Dave Counts, Brookline Raptors 11'0"
Triple Jump: 1.Erik Clinton Prov.Cobras 48'6 3/4"; 2.Lew Moore, Club CT, 40'2 1/2"

Discus: 1.Mike Walsh, 53.79m/176'5"; 2.Art McDermott 50.12m/164'5"; 3.Bill Cotter 40.84m/134'0"
Javelin: 1.Tom Petranoff, 73.67m/241'9"; 2.Rich DeStefano, un, 70.62m/231'8"
Hammer: 1.Mark McGehearty NYAC 68.40M/224'5"; 2.Dan Bourque 66.94m/219'7"; 3.Rob Hamlin 54.70m/179'5";
4.Joe Welsh 53.71m/176'2"; 5.Bill Sutherland CommAC 53.67m/176'0"; 6.Bill Cotter, 48.26m/158'4".
Shot Put: 1.Art McDermott 14.77m/48'5 1/2"; 2.Carl Wallin, BAA, 13.18m/43'3"; 3.Bill Cotter, 12.72m/41'8 3/4"
(No Entrants: High Jump)

WOMEN
TEAMS: 1.Boston AA, 31; 2.New Balance, 16; 3.Central Mass Striders 11; 4.Liberty AC, 5.
(No Entrants: Racewalk,100,200,PV)
400: 1.Alda Cossi, LAC, 1:07.22
800: 1.Sue Comeau-Stender, Un, 2:26.80
1500 Meters: 1.Stacey Moseley CMS 4:45.08; 2.Laurie Feit-Melnick, 4:45.92; 3.TerriAnne McGettrick BAA 4:47.07;
4.Jennifer Rapaport GBTC 4:51.49; 5.Elizabeth Williams GBTC 5:09.91; 6.Karen Lein LAC 5:43.14

High Jump: 1.Angela Bertholdt BAA 5'2"; 2.Mary Beth Burbank 5'0"
Long Jump: 1.Angela Bertholdt BAA 17'3/4"
Discus: 1.Angela Bertholdt BAA 37.53m/123'1"; 2.Christina Logue, Un, 30.94m/101'6"; 3.Tierny Oslin, Un, 25.90m/85'0"
Javelin 1.Laura Charewicz, Un, 31.36m/102'11"
Shot Put: Angela Bertholdt, BAA, 14.35m/47'1'
Hammer: Anna Norgren BAA 62.60m/205'4"; 2.Brenda Start 56.35m/184'10"; 3.Carrie Dubray BAA 49.15m/161'3";
4.Katherine Mason 44.00m/144'4"; 5.Helen Haarlander 43.30m/142'1"; 6.Beth Perkins, Un, 40.41m/132'6"



USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!