1992 Alden Invitational /
New England Athletics Congress Championships
Brown University, Providence RI
February 9,1992

Results

NEAC INDOOR TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS - with the ALDEN INVITATIONAL T&F MEET
Sunday, February 9, 1992
Brown University, Providence RI

MEN
55 1.Neil Ruiz,Montclair St,6.45; 2.Ruthven Prithie,NYPioneers,6.47;
3.Shawnell Hicks,URI,6.50; 4.Derrol McKitty,ICTC,6.58; 5.Scott Deletka,URI,
6.67; 6.Devin Walters,UMA,6.69; 7.Jerome Bledsoe,UMA, 6.71; 8.Dan Goldblatt,
Un,6.73.
55 Hurdles 1.Mark Ivanov,WalthamTC,7.77; 2.Eric Lopes,UMaD,7.87; 3.Gerald
Taylor,Brown,7.95; 4.Seth Baldwin,URI,8.04; 5.Jeff White,UMA,8.08; 6.Bill
Bradbury, WalthamTC,8.09; 7.Mike Scott,MSC,8.34.
200 Ht 1-1.Dewayne Stevens,MSC,22.23; 2.Abdul Willians,MSC,22.78; 3.Tracy
Fox,GRTC, 22.96; 4.Walters,23.40; 5.Irving Grant,NYP,23.56.
200 Ht 2-1.Chi Mgbokwere,BruinSS,22.61 (2nd overall); 2.Hicks,22.77 (3rd).
3.Paul Frazier,Un,23.30; 4.Steve Gorrigian,BruinSS,23.31; 5.Bill Bradbury,
WalthamTC,24.02; 6.Devrol McKithy,ICS,24.06.
200 Ht 3-1.Ed Winslow,URI,23.33; 2.Joe Bass,MSC,23.33; 3.Mitch Mallon,Un,23.48
4.Roger Pierce,BAA,24.70; 5.Jamie Noble,Bryant,24.97.
200 Ht 4-1.Kwane Cooke,NAPS,23.21; 2.Ernest Johnson,MSC,23.67; 3.Jay Gracia,
UMaD,23.86; 4.Lyonel Benjamin,UMA,24.10; 5.Alan Dix,NAPS,24.46.
200 Ht 5-1.Tom Campbell,URI,23.54; 2.Scott Delekta,URI,24.22; 3.Gary Ronkin,
Babson, 24.38; 4.Chris Flynn,NAPS,24.90.
200 Ht 6-1.Mark Jones,CommAC,23.82; 2.Bill Greiner,NAPS,25.01; 3.Dan Foreman,
Brown,25.20; 4.Serge Prepetit,GBTC,27.48.

400 Ht 1-1.Stevens,49.47; 2.Fox,50.68; 3.Roger Isaac,NYP,50.82; 4.Mike
Puckerin,CommAC,50.84; 5.Williams,MSC,51.01; 6.Doug Powell,CommAC,51.47.
400 Ht 2-1.Rawlie Crichlow,CommAC,51.29; 2.Wayne Elliott,MSC,51.62. 3.Ernest
Johnson,MSC,52.26; 4.Dave Whipp,Syr,52.33; 5.John Foxe,Westchester,52.52;
6.Brian Major,MSC,52.64.
400 Ht 3-1.Craig Heilne,Brown,51.11; 2.Ron Grigg,UMaD,51.12; 3.Mitch
Mallon,Un,51.19; 4.Pat Lockett,UMA,52.65; 5.Jim Watts,CommAC,52.97.
400 Ht 4-1.Rich Gedion,URI,52.12; 2.Charlie Buckley,Brown,52.40; 3.Myles Gill,
NAPS,52.78; 4.Tom Anderson,URI,52.88; 5.DeWaine Mighty,ICTC,53.42.
400 Ht 5-1.Ed Markowski,Brown,52.09; 2.Peter Coleshu,Prov,52.72; 3.Andrew
Parker,GBTC,53.28; 4.Jack Prior,WalthamTC,53.57; 5.Owen McHugh,Prov,53.62;
6.Pat MacDonald,Stonehill,57.61.
400 Ht 6-1.David Fox,MSC,54.09; 2.Greg Hinton,Brown,54.24; 3.Lewis Wright,MSC,
55.55; 4.Chris Henry,Brown,55.67; 5.Ed Parrot,SMAC,57.10.
400 Ht 7-1.Mike Valentine,Pace,53.15; 2.Aaron Mathieu,SMAC,55.23; 3.Eric
Weiland,UMaD,55.43; 4.Bill Gray,GBTC,56.18; 5.Serge Prepett GBTC,60.91.

800 Ht 1-1.Andy Keith,Prov,1:50.49; 2.Quentin Howe,NikeBos,1:51.70; 3.Matt
Materazo,WestchesterTC,1:53.43; 4.Paul Lupi,WarriorTC,1:54.15; 5.Ken Forde,
CommAC,1:54.17; 6.Steve Liona,Brown,1:55.21; 7.Anthony Mays,Brown,1:57.89.
800 Ht 2-1.Lance Campbell,CommAC,1:57.1; 2.Ken Toricella, Westchester,1:57.2;
3.Mohamand Samanatar,Pace,1:57.7; 4.Ken Craw,Un,1:58.9; 5.Bill Okerman,CommAC,
1:59.1; 6.Hernandez,Westchester,2:00.3; 7.Ron Banks,Pace,2:03.2; 8.Kevin Weis,
Pace,2:03.8.
800 Ht 3-1.Rick Smith,BRC,1:56.9; 2.Brian King,UMA,1:58.7; 3.Ted Friendly,
Brown,1:59.2; 4.Tom Clark,URI,1:59.6; 5.Steve Gallagher,CommAC,2:00.0; 6.Tim
Devitt,Prov,2:00.3; 7.Stu Palmer,WalthamTC,3:01.7; 8.George Austin,NAPS,2:03.2
800 Ht 4-1.Matt Kirwan,Prov,2:01.4; 2.Todd Baskett,NAPS,2:01.9; 3.Asarar Bair,
UMA,2:02.7; 4.Rich Puckerin,CSU,2:03.1; 5.John Fiola,BRC,2:03.2; 6.Marco
Curnen,GBTC,2:03.6; 7.Kevin Hartigan,UMaD,2:03.9; 8.Brian Major,MSC,2:06.8;
9.Brian Pitts,TaunTC,2:07.4; 10.Tom Bleallney,UMaD,2:09.5.
800 Ht 5-1.Gary Heinz,Pace,2:03.9; 2.Todd Ferris,NAPS,2:10.5; 3.Dave
Larkins,Pace,2:10.7; 4.Steve Mazzone,Un,2:12.0; 5.Joe Ciavattone,GBTC,2:14.2
6.Steve Viegas,IATC,2:14.7; 7.Dan Schiappa,Stonehill,2:15.1; 8.Bill Wright,
GBTC, 2:15.7; 9.Jim Browne,GBTC,2:17.4; 10.Jon Berit,GBTC,2:19.0; 11.Dewaine
Mighty,ICTC,2:21.2; 12.Mike Ricci,Bryant,2:27.9; 13.Dave Pallotta,KCAC,2:32.5.

BAA Mile - 1.Chris Teague,Prov.,4:07.76; 2.Nick Jackson,URI,4:13.49; 3.Chris
Cronk,Pace,4:18.13; 4.Darren Krug,WalthamTC,4:18.52; 5.Willis Shea,Brown,
4:20.69; 6.Steve Gallagher,CommAC,4:20.90; 7.Rich Marion,CMS,4:23.61; 8.Kevin
Curtin,BAA,4:30.66; 9.Ron Moreau,WalthamTC,4:34.93; 10.Anthony Braccio,un,
4:39.21.
Mile Ht 2-1.Rich Benner,BRC,4:23.7; 2.John Fiola,BRC,4:24.5; 3.Jason Lynch,
Brown,4:25.0; 4.Bob Davenport,Mohegan,4:26.1; 5.Dave Krall,UMaD,4:27.5; 6.Mark
DiLorenzo,Westchester,4:28.0; 7.Creaghan Trainor,Phill.Acad,4:30.1; 8.Rick
Copley,UMA,4:31.1; 9.Pat Ryan,UMA,4:38.6; 10.Roger Stevens,Bryant,4:53.9.
Mile Ht 3-1.Jon Manders,Brown,4:27.5; 2.Chris Alerras,NAPS,4:31.0; 3.Rich
Puckerin,CSU,4:39.4; 4.Joe Carroll,BRC,4:40.5; 5.Dave Hirsch,Brown,4:42.9;
6.Gerry Learned,BAA,4:46.0; 7.Joe Morrow,CambRC,4:51.6; 8.Art O'Brien,BRC,
4:57.2; 9.Peter Gosselin,Bryant,5:05.3.
Mile Ht 4-1.Eamon Browne,GBTC,4:48.1; 2.Bill Shallies,UMaD,4:50.1; 3.Steve
Mazzone,Un,4:57.8; 4.Shane Jenkins,PonagHS,5:05.2; 5.Karl Hoyt,GBTC,5:07.3;
6.Shawn Jenkins,PonagHS,5:09.0; 7.Greg Johnson,IrLngStr,5:13.9; 8.David
Palotta,KC,5:38.0.

3000 Ht 1-1.Brad Schlapak,NYAC,8:11.29; 2.Ray Pugsley,Un,8:13.72; 3.Steve
Ave,NikeNorth,8:26.53; 4.Ray Flores,SISU,8:30.5; 5.Matt Simon,UMA,8:30.6;
6.Gerry Squires, SISU,8:32.0; 7.Craig Cormier,UMA,8:32.4; 8.Dave Ott,8:32.7;
9.Pat Reed,UMA,8:33.1; 10:Andy Gerard,Un,8:34.0; 11.Dave Damerjian,CSU,8:44.2.
3000 Ht 2-1.Steve Gaebel, WalthamTC,8:51.7; 2.Mark Hultquist,Brown,8:52.6;
3.Kevin Flood,URI,9:01.8; 4.Ted Michaels,Prov,9:05.5; 5.Brian Rhatigan,Pace,
9:06.0; 6.Jon Lawson,URI,9:06.2; 7.Matt Crean,UMaD,9:a06.5; 8.Ismael Condenns,
NAPS, 9:09.1; 9.Jon Grange,Prov,9:10.2; 10.Bill Newsham,GBTC,9:12.4; 11.Dave
Pallotta,KCAC,9:13.0; 12.John Tolbert,HartTC,9:13.7; 13.John Schmitt,Prov,
9:15.2; 14.Ryan Hunt,UMaD,9:22.6; 15.Chris Hussey,GBTC,9:25.0; 16.James
Donnelly,Stonehill,9:27.8; 17.Mike Reznick,Brown,9:34.9; 18.John Nickerson,
GBTC,9:38.1; 19.James Holl,Bryant,10:34.1.
5000 1.Ken Kaczenski,NikeBoston,14:55.40; 2.Kevin O'Neil,RIC,15:12.98;
3.Harris Hardy,WalthamTC,15:12.98; 4.Keith Willis,UMA,15:24.25; 5.Joe Livorsi,
NikeRR,15:27.31; 6.Bill Beiner,Un,16:11.75; 7.Deon Barrett,UMaD,16:18.0;
8.Tom Cotter,GBTC,16:33.46; 9.Todd Deely, UMaD,16:52.4.

3000M Walk 1.Mark Fenton,ReebokRT,12:31.9; 2.Steve Vaitones, NikeBoston,
13:04.2; 3.Brian Savilonis,NEWalkers,14:08; 4.Tom Knatt,NEW,14:51.5; 5.Will
Desrosier,NEW,15:00.0; 6.Joe Light,WesterlyTC,15:06.5.
4x400 - 1.Montclair St. 3:22.1; 2.Brown 3:29.3; 3.Navy Prep 3:31.3; 4.UMass-
Amherst 3:31.6; 5.UMass-Dartmouth 3:33.1; 6.GrBostonTC 3:47.1.
4x800 - 1.Brown 7:57.9; 2.Warrior TC 8:02.9; 3.URI 8:03.9; 4.UMass-Amherst
8:12.8; 5.GrBostonTC 9:29.9.
Distance Medley-1.Providence 10:16.47; 2.WarriorTC 10:45.09; 3.UMass 10:47.09;
4.Navy Prep,10:52.77; 5.GBTC,11:27.07; 6.Bryant,11:40.38.

High Jump - 1.Terrence Ferguson,Unat,6'10"; 2.Paul DeBaker,URI,6'10"; 3.Joe
Patrone,WalthamTC,6'10"; 4.Tim Weidinger,Brown,6'8"; 5.Chad Kopp,StJHS,6'8";
6.Mike Lynch,Brown,6'8"; 7.Mark Ivanov, WalthamTC,6'6"; 8.Rob Foster,Un,6'6";
  6'4":Mike Rodgers,MSC, Dale Ziska,URI, Steve Chase,URI, Jim Sabo,Bowdoin
  6'2":Manuel Toppins,Un, John Ford,URI
  6'0": Mike Colantuoni,Un, Brad Gelling,UMA, Don Baptiste,UMA.   3 NH
Pole Vault 1.Mike Drummey,WalthamTC,15'9"; 2.Jerry Cahill,Un,14'6"; 3.Duncan
Littlefield,NJStr,14'6"; 4.Rich Sassone,URI,14'0"; 5.Jack Prior,WalthamTC,
13'6"; 6.Jaime Diaz,MSC,13'0"; 7.James Leary,UMA,12'; 8.Lou Parrot,SMAC,12'.
  No Height - 8
Long Jump  1.Ruiz,23'5.5"; 2.Art D'Erolo,URI,22'11.75"; 3.John Rawler,Un,
22'.5"; 4.Jay Cardiello,MSC,21'11.5"; 5.John Harrell,Brown, 21'10.75"; 6.John
Johnson,UMA,21'8.75"; 7.Andy Yahner,UMA,20'8.75"; 8.Mike Scott,MSC,20'6.5";
9.Jerome Bledsoe,UMA,20'3"; 10.Paul Newman,Un,19'11.75"; 11.Chris Flynn,NAPS,
19'11.25"; 12.Paul Neal,ICAC,10'8.5"; 13.Dino Chruageta,Babson,18'11.75";
14.John Rawles,Un,18'1".
Triple Jump 1.Ferdie Adoboe,Un,47'.75"; 2.Dave Araujo,Un,47'10"; 3.Manuel
Toppins,Un,45'11.75"; 4.Wendell Bonhomme,Un,45'7"; 5.Michael Isaac,Brown,
45'0"; 6.Robert Foster,Un,44'4"; 7.Jeff Mao,Bowdoin,43'4.5"; 8.Andy
Yahner,UMA, 41'5.75".

Shot put  1.Eric Snyder,Brown,48'8"; 2.Karl Swanke,Un,47'5.75"; 3.Josh Kiev,
Brown,44'5.25"; 4.Bill Cotter,Un,44'5"; 5.Nelson Simad,Un,44.25"; 6.Phil
Morin,BryantTC,43'4"; 7.James Coleman,MSC,42'8.5"; 8.John Fiore,Prov,42'5";
9.Mark Ivanov,WalthamTC,41'3"; 10.Jeremy Coffey,UMA,40'6.5"; 11.Walt Feeney,
URI,40'5"; 12.Ray Schlauch,NAPS,38'4.25"; 13.Colantuoni,38'.5"; 3 under 37'
35 lb wt  1.John Walker,Un,66'6.5" (7th in US for '92); 2.Bob Allen,URI,
65'6.75" (8th US '92); 3.Jim Giroux, Un,54'9.25"; 4.Jason Pankau,Brown,
51'4.75"; 5.Dave DeStefano,URI,50'8.75"; 6.Walt Feeney,URI,47'11.25"; 7.TJ
Russo,Prov,43'9"; 8.Luke Simpson,UMA,39'5.5"; 9.Ed D'Aguiar,Un,33'3.5".

Team scores: 1. Waltham TC, 31; 2.Commonwealth AA, 20; 3.Greater Boston TC,
16; 4.Nike Boston, 13.
Colleges: 1.U.R.I., 36; Montclair St. 36 2.Brown, 31.

WOMEN
55-1.Susan Smith,Brown,7.30; 2.Shante Brame,Montclair St.,7.43; 3.Kathy
Sullivan,Brown,7.45; 4.Lori Peele,Brown,7.54; 5.Erin O'Neil, Bowd.,7.69;
6.Christina Blimling, Stonehill,7.69; 7.Alison Rainey, Brown,7.70; 8.Bridget
O'Connor,Brown,7.80.
55Hurdles-1.Seyla Murray,Unat,7.95; 2.Smith,8.24; 3.Allison Poulin,Un,8.39;
4.Carrie Jeram, Brown,8.80; 5.Angela Bertholdt, EGreenHS,9.02; 6.Sue
Heffernan, Brown,9.15; 7.Sue Sarn, PC,9.17.
200 Ht 1-1.Dionne Wilson,Providence,26.07; 2.Becky Schwartz,Brown,26.11;
3.Sullivan,26.63; 4.Shantay Brame,MSC,27.07; 5.Margaret Crumety, Brown,27.15;
6.Bridget O'Connor,Brown,27.90.
200 Ht 2-1.Kristen Pelcher,MSC,27.56; 2.Sherine Titus,MSC,27;63; 3.Alison
Rainey,Brown,27.85; 4.Jean Lincoln,UMaD,29.10.
200 Ht 3-1.Rose Gioia,Wagner,28.90; 2.Rose Alaimo,Wagner,29.21; 3.Jen Rothwell
TauntonTC,29.92; 4.Michelle Habingreither,Wagner,30.13; 5.Elizabeth Riorden,
LibertyAC,30.76.
400 Ht 1-1.Sharon Linde,MontclairSt,58.85; 2.Jill Balis,Brown,59.44; 3.Sonya
Coleman,Brown,59.98; 4.Geraldine Nolan, Prov, 60.90; 5.Becky Schwartz, Brown,
61.99; 6.Michele Doody, LibertyAC,62.27;
400 Ht 2-1.Denise Drakes, MSC,60.92; 2.Kristen Pelcher, MSC,61.52; 3.Saki
Holliman,Brown, 61.88; 4.Sherine Titus,MSC,62.48; 5.Arlene Mahoney,Un,64.67;
6.Amy Tripp USM,66.47.
400 Ht 3-1.Sori Heller, Stonehill,67.68; 2.Lisa Conboy,GBTC,68.45; 3.Jen
Souney, Prov,70.86; 4.Diana Ciarline,Stonehill,72.12.

800 Ht 1-1.Michelle DiMuro,ReebokRT,2:10.08; 2.Teresa DiPirna,Un,2:12.20;
3.Amy Rudolph,Prov.,2:14.95; 4.Caroline Mitchell,LibertyAC,2:16.14; 5.Rita
Cecil,LibertyAC,2:16.20; 6.Tina Anderson, LibertyAC,2:17.65; 7.Sara Hennessey,
Brown,2:17.80.
800 Ht 2-1.Angela Whelchel, USM,2:23.8; 2.Emily Levan, Bowdoin,2:24.1; 3.Kelly
Teamey, Brown,2:24.5; 4.Maura Gill,GBTC,2:25.7; 5.Monica Santiago,
Wagner,2:26.8.
800 Ht 3-1.Lisa Conboy,GBTC,2:32.4; 2.Eileen Kelly,Un,2:32.5; 3.Jenny
Anderson,NAPS,2:35.7; 4.Rachel Shanor,GBTC,2:37.2; 5.Erica Rigby,Prov.,2:39.2;
6.Kristen Hunt,Brown,2:41.0; 7.Marietta Dickens,Pace,2:43.0; 8.Wendy Cipelle,
GBTC,2:43.8.

BAA Mile-1.Geraldine Hendricken,Providence,4:42.68; 2.Sinead
Delahunty,Providence,4:42.88; 3.Alice Willis,WestchesterTC,4:55.09; 4.Vanessa
Molloy, Prov,4:59.98; 5.Heather Porch BR, 5:01.24; 6.Carla Morilla, LibertyAC,
5:01.89; 7.Esther Harris, WestTC,5:02.86.
Mile Ht 2-1.Jennifer Livingston, Wagner,5:26.6; 2.Christie Davenport,
HC,5:42.7; 3.Christy Riordan, Liberty,5:49.7; 4.Elizabeth Riordan,
Liberty,5:51.9; 5.Karen Lein, Liberty, 5:55.8; 6.Jen Swan, Pace,6:19.9; 7.Tina
Michajla, NAPS,6:24.6.

3000 1.Jean Hughes,Providence,10:05.00; 2.Meridith Saillant,Brown,10:07.08;
3.Diane Hinchey,Brown,10:55.2; 4.Brenda O'Connell,Brown,11:07.1; 5.Margaret
Clapper,USM,11:19.2; 6.Chrissy McIssac,Prov,11:33.6; 7.Jessica Silva,USM,
11:48.77.
5000 1.Mary Mullane,Providence,17:50.76; 2.Eileen Hunt,Bowd,18:04.95; 3.Becky
Russell,Brown,18:39.9; 4.Beth DiDominici,Stonehill,19:07.9; 5.Hanley Denning,
Bowd,19:16.0; 6.Lynn Liberatore,HC, 19:15.6; 7.Brenda Smith,Worc.St,19:57.2.
3000 Walk 1.Maryanne Torrellas,Un,13:21.8; 2.Maureen Robinson, NEW,20:03.2.
4x400 1.Montclair St. 4:00.7; 2.Providence 4:01.7; 3.Brown 4:02.0; 4.LibertyAC
4:03.8; 5.Wagner 4:22.6.
4x800 1.Providence 10:05.83; 2.Greater Boston TC 10:48.09.
Distance Medley 1.Holy Cross 12:40.65; 2.Wagner 12:42.6.

High Jump 1.Poulin,5'6"; 2.Kelly Teamey,BR,5'4"; 3.Angela
Bertholdt, T'boltTC,5'2"; 4.Eden Hindley, T'bolt,5'; 5.Blayr Robertson, BR,5'.
Long Jump 1.Loretta Varbero,Wagner,16'1"; 2.Carla Pirier,UMaD,15'11.25";
3.Nanette DeSouza,Prov,15'9.5"; 4.Christina Bliming, Stonehill,15'9"; 5.Cheryl
Adams,UMaD,14'11.25"; 6.Kerrie Donal,Wagn,14'3"; 7.Michelle Watson,NAPS,13'8".
Triple Jump 1.Margaret Crumety,Brown,38'3"; 2.Saki Holliman,Brown,34'9";
3.Erin O'Neill,Bowdoin,34'6"; 4.Carla Poirier, UMass-D,34'2.5"; 5.Loretta
Varbero, Wagner,32'9"; 6.Kelly Cyr, Stonehill,32'1.25"; 7.Diana Mooney,
Wagner, 31'.25"; 8.Alicia Radle, Prov,30'5"; 9.Kerri Dolan,Wagner,28'.75",

Shot put 1.Kiza Brunner,Brown,46'3.75"; 2.Karin Schwarz,Brown,41'3.75"; 3.Sue
Heffernan,Brown,38'10.5"; 4.Trcy Walsh, Wagner,35'1.25"; 5.Malaika Boyd,Brown,
34'8.75"; 6.Sonja Washington,NAPS,33'10.5"; 7.Amy Sparrow,HC,32'7"; 8.Leigh
Landry,UMaD,30'5.5"; 9.Becky Rush,Bowd,29'8.5"; 10.Eg Schumski,HC,27'8.25";
11.Jen Goddard,NAPS,26'8".
20 lb Wt 1.Brunner,47'.75"; 2.Sparrow,HC,42'5.5"; 3.Schwarz,42'3.5"; 4.Boyd,
Brown,39'4.5"; 5.Rush,Bowd,37'3"; 6.Michelle Goll,HC,36'10.75"; 7.Chris Mott,
UMaD,33'8.5"; 8.Landry,UMaD,32'1.25".

Teams: 1.Liberty AC, 30; 2.Greater Boston TC, 7; 3.(tie) Reebok RT, New
England Walkers, Taunton TC, 5.
Colleges: 1.Brown  2.Providence



USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!