2011 All Comers Cross Country
October 2 and 16, 2011, Franklin Park, Bosotn

     USATF NE Developmental cross country meet
     Sunday, October 2, 2011
     Franklin Park, Boston

             Open 5K
  1. 1069    Brendan Lynch            HFC Striders      17:59
  2  1068    Thomas Shaw              Unat              18:21
  3   837    Jochen Steinbrecher      Unat              18:24 40+
  4   783    Adam Stuhlfaut           BaysideRunner     18:57
  5   734    Christine McEvoy         Unat              20:32
  6   784    Audrey Gould             Unat              20:38
  7   795    Mel Devoney              Unat              20:39
  8   776    Jen Liu                  Unat              21:40
  9   726    Elsa Chinburg            Unat              21:41
 10   836    Michael Whamond          Unat              21:58
 11   839    Bryan Van Dorpe          HFC Striders      22:07 50+
 12   766    Rae Brookshire           Unat              22:27
 13   790    Lily Gould               Unat              22:34
 14   796    Bess Hepner              Unat              22:25
 15   835    Emmy Zimmerman           Unat              22:35
 16  1067    Greg McGowan             Unat              22:39 40+
 17   758    Marisa Bhargawa          Unat              23:10
 18   767    Kaitlin Kimberling       Unat              23:15
 19   230    Kylee Kuo                Unat              23:58
 20   753    Yasmin Bashirova         Unat              24:03
 21   733    Janet Chen               Unat              24:06
 22   800    Kate O'Brien             Unat              24:08
 23   793    Elizabeth Cullen         Unat              24:09
 24   741    Rachel Armstrong         Unat              24:10
 25   762    Clara Hobbie             Unat              24:16
 26   840    Andy Barron              CSU               24:22 40+
 27   838    Greg Johnson             Hill n Harrier    24:43 50+
 28   768    Emily Armstrong          Unat              25:20
 29   748    Ellie MacQueen           Unat              25:28
 30   749    Jane Duncan              Unat              25:35
 31   764    Christina Collis         Unat              26:07
 32   146    Cassie Corey             Unat              26:08
 33     9    Rae Oakley               Unat              29:38
 34    10    Courtney Schick          Unat              29:48
 35   737    Giulia Olsson            Unat              29:53
 36   735    Ese Ehimiaghue           Unat              30:22

             Youth 1.1 mile                                     Division
  1  1069    Michael O'Donoghue       WalthamTC      6.21       MB
  2  1068    Daniel O'Donoghue        WalthamTC      6.21       MB
  3  1064    Thomas O'Donoghue        WalthamTC      6.26       YB
  4   990    Sonya Jampel             WalthamTC      6.28       YG
  5  1065    Will Rhatigan            WalthamTC      6.32       YB
  6  1051    Jacob Jampel             WalthamTC      6.36       MB
  7   987    Leah Brams               WalthamTC      6.38       YG
  8  1059    Calvin Perkins           WalthamTC      6.41       MB
  9  1066    Andy Theall              WalthamTC      6.45       YB
 10  1170    Aidan Wertz              Bradford       6.47       YB
 11  1173    Tommy Tretter            Bradford       6.51       YB
 12  1171    Connor Wertz             Bradford       6.53       YB
 13   989    Zoe Gompers              WalthamTC      6.56       YG
 14  1186    Joshua Mitano            S.ShoreFirebol 6.59       YB
 15  1166    Troy Sliney              Bradford       7.00       MB
 16   984    Gabby Vendendries        WalthamTC      7.01       MG
 17  1167    Griffin Woobert          Bradford       7.02       MB
 18   986    Alexandra Wolf           WalthamTC      7.04       MG
 19   976    Einat Gavish             WalthamTC      7.07       MG
 20   981    Clare Martin             WalthamTC      7.08       MG
 21  1194    Gabriel Colburn          S.ShoreFirebol 7.11       MB
 22  1195    Kacie Higgins            S.ShoreFirebol 7.12       YG
 23  1151    Connor Alessi            Bradford       7.13       BB
 24  1165    Christopher Sanders      Bradford       7.15       MB
 25  1196    Kelly Higgins            S.ShoreFirebol 7.22       YG
 26  1063    Mark Hanedanian          Bradford       7.23       MB
 27  1176    Maddie Kelleher          Bradford       7.25       MG
 28  1061    Henderson Sykes          WalthamTC      7.26       MB
 29  1192    Audrey Betts             S.ShoreFirebol 7.26       MG
 30  1193    Ben Ramsdell             S.ShoreFirebol 7.26       BB
 31   996    Charlotte Sykes          WalthamTC      7.27       YG
 32  1162    Jonah Hanagan            Bradford       7.30       MB
 33  1203    Peter Crapsey            Unat           7.30       SBB
 34  1190    Kevin Fisher             S.ShoreFirebol 7.37       MB
 35  1158    Taylor Desormeaux        Bradford       7.40       MB
 36  1157    Dylan Clohesy            Bradford       7.41       MB
 37  1153    Aidan Kallery            Bradford       7.41       BB
 38  1183    Michaela Sliney          Bradford       7.42       MB
 39  1175    Madison Craven           Bradford       7.42       MG
 40  1046    Jack Cronin              WalthamTC      7.46       BB
 41  1182    Jaycee Rowell            Bradford       7.51       YG
 42  1084    Joe Jackson              YES            7.53       BB
 43   973    Katie Cronin             WalthamTC      7.55       MG
 44  1052    Bryson Lipson            WalthamTC      7.56       MB
 45  1147    Ryan Basile              Bradford       8.00       BB
 46  1060    Owen Pickette            WalthamTC      8.01       MB
 47  1055    Robert Mountain          WalthamTC      8.04       MB
 48   972    Isabel Cole              WalthamTC      8.08       MG
 49  1062    Philip Batler            WalthamTC      8.11       YB
 50  1056    Liam O'Callaghan         WalthamTC      8.11       MB
 51   995    Rachel Solomon           WalthamTC      8.20       YG
 52  1201    Robert Steele            Camb.Jets      8.27       YB
 53  1177    Gabby Sanchez            Bradford       8.27       MG
 54  1169+   Shane Cassidy            Bradford       8.28       YB
 55  1139    Sean Keating             YES            8.28       BB
 56  1168    Dominic Buccini          Bradford       8.29       YB
 57  1185    Jack Landrigan           S.ShoreFirebol 8.29       MB
 58  1154    Matthew Saindon          Bradford       8.31       BB
 59   979    Julia Kendell            WalthamTC      8.31       MG
 60  1048    Griffin Steele           WalthamTC      8.34       BB
 61  1191    Jared Hudson-Bryant      S.ShoreFirebol 8.34       YB
 62  1189    Maya Whitcomb            Camb.Jets      8.35       BG
 63  1047    Thaddeus Dufresne        WalthamTC      8.36       BB
 64  1184    Ryan Landrigan           Unat           8.38       BB
 65  1188    Kaouri Tate              Camb.Jets      8.41       BG
 66  1165    Christopher Sanders      Bradford       8.44       MB
 67   616    Shelagh Brams            WalthamTC      8.45       BG
 68  1202    Matthew Steele           Camb.Jets      8.50       MB
 69  1200    Kristopher Steele        Camb.Jets      8.55       BB
 70  1164    Ethan Randall            Bradford       8.57       MB
 71  1155    Nathaniel Bacon          Bradford       8.58       MB
 72  1174    Meaghan Woolbert         Bradford       8.59       BG
 73  1207    Michael Mangum           Unat           9.01       BB
 74  1160    Brendan Lavallee         Bradford       9.01       MB
 75  1075    Chloe Duval              YES            9.04       BG
 76  1205    Patrick Whamond          S.ShoreFirebol 9.07       MB
 77  1089    Liam Hogan               YES            9.09       BB
 78  1206    Sarah Mangum             Unat           9.13       BG
 79  1181    Avry Eaddy-Holmes        Bradford       9.14       YG
 80  1083    Henry Richard            YES            9.15       BB
 81  1098    Peter Datish             YES            9.15       BB
 82  1087    Katie Keating            YES            9.18       BG
 83  1148    Jonathan McCord          Bradford       9.28       BB
 84  1073    Cameron Rego             YES            9.31       BB
 85  1156    Jonathan Basile          Bradford       9.33       MB
 86   994    Hannah Randolph          WalthamTC      9.38       YG
 87  1199    Sophie DiGrande          Unat           9.40       BG
 88   975    Jacke Fitzgerald         WalthamTC      9.40       MG
 89  1144    Zachary Mitchell         YES            9.41       BB
 90  1049    Dante Vetrone            WalthamTC      9.41       BB
 91   736    Annika Burch             WalthamTC      9.41       MG
 92  1198    Matthew Brown            Unat           9.43       BB
 93  1197    Thomas Frisoli           Unat           9.46       BB
 94  1050    Jack Araujo              WalthamTC      9.48       MB
 95  1170    Aidan Wertz              Bradford       9.49       MB
 96   725    Anna Kraffmiller         WalthamTC      9.55       BB
 97  1180    Holly McGrath            Bradford       9.58       YG
 98   980    Ava Madden               WalthamTC      9.59       MG
 99   988    Victoria Defabritiis     WalthamTC      10.02      MG
100   993    Beverly Ortiz            WalthamTC      10.07      YG
101  1159    Brendon Kane             Bradford       10.13      MB
102  1204    Jack Whamond             YES            10.17      BB
103  1178    Emily Saindon            Bradford       10.19      MG
104  1072    Anthony Datish           YES            10.31      BB
105  1187    Alexis Daly              Camb.Jets      10.33      BG
106  1071    Annie Jackson            YES            10.38      BG
107  1150    Nathaniel Valenti        Bradford       10.40      BB
108  1074    Cecelia Jackson          YES            10.48      BG
109  1149    Phineas Sparro           Bradford       10.53      BB
110  1080    Emily Hogan              YES            11.33      BG
111  1138    Sarah Hobbs Butler       YES            12.13      BG
112  1092    Maddie Ablett            YES            12.31      BG
113   974    Alexandra Defabritiis    WalthamTC      15.47      MG
114   661    Catarina Hamel Selman    WalthamTC      15.52      BG
115   649    Gabriella Defabritiis    WalthamTC      15.53      BB
116  1000    Will Araujo              WalthamTC      19.38      BB

             Divisions, Boys and Girls
             Bantam - Born 2001 and later
             Midget - Born 1999-2000
             Youth - Boryn 1997-1998

*******

USATF NE Developmental Cross Country Meet
     Sunday, October 16, 2011
     Franklin Park, Boston     course soft, some mud

             Open 5K  standard course                     Age Group
  1. 1209    Chris Estrella           UML            16.08
  2  1218    Padraic Donovan          Unat           16.38
  3  1212    Brian Donovan            UML            16.56
  4  1222    Kristian Blaich          Atlanta TC     17.07      M45
  5  1216    Joe Donlon               UML            17.08
  6  1219    Terrence Galasso         Boston         17.09   race 1
  7  1210    Steve Fitzsimmons        UML            17.23
  8  1211    Conor Westwater          UML            17.39
  9  1214    Zach Schaffer            UML            17.49
 10  1215    Tyler Sullivan           UML            18.09
 11  1221    Dave Hannon              NETT           18.53
 12   844    Dave VendePol            AsicsAggies    20.16      M40
 13  1230    Victor Peralta           Boston         20.56      17
 14  1237    Max White                Gr.Boston TC   20.59
 15  1220    Paul Croft               Swampscott     21.45      M50
 16  1223    Benjamin Schwartz        L St RC        22.27      M40
 17  1251    Edward Jimenez           Boston         23.06      M35
 18  1227    Tom Levett               Rogers MS      23.23      M35
 19   970    Cathy Gibson             Liberty AC     24.57      F55
 20  1231    Michael Baugh            MassVelocity   25.16      M50
 21  1252    Michelle Cabrera         Boston         26.17      F-2

             Youth 1.1 mile                               Division
  1   933    Michael Durkin           S.ShoreFirebol 6.20       YB
  2  1166    Troy Sliney              Bradford       6.43       MB
  3   850    Cedric Nsilo-Swai        Innovation     6.45       YB
  4  1059    Calvin Perkins           WalthamTC      6.46       MB
  5   918    Lee DiMattia             Innovation     6.48       YB
  6   913    Will Paulo               Innovation     6.48       YB
  7   916    Megan Lovely             Innovation     6.49       IG
  8   921    Joshua Mitrano           S.ShoreFirebol 6.50       YB
  9  1173    Tommy Tretter            Bradford       6.50       YB
 10  1167    Griffin Woolbert         Bradford       6.52       MB
 11  1171    Connor Wertz             Bradford       6.54       YB
 12  1170    Aidan Wertz              Bradford       6.56       YB
 13   932    Alec Durkin              S.ShoreFirebol 7.02       MB
 14   984    Gabby Vendendries        WalthamTC      7.05       MG
 15   923    Kacie Higgins            S.ShoreFirebol 7.10       YG
 16  1061    Henderson Sykes          WalthamTC      7.11       MB
 17  1151    Connor Alessi            Bradford       7.13       BB
 18   976    Einat Gavish             WalthamTC      7.14       MG
 19  1163    Mark Hanedanian          Bradford       7.15       MB
 20   912    Nicholas Passarelli      Innovation     7.16       YB
 21   922    Kelly Higgins            S.ShoreFirebol 7.17       YG
 22   915    Nikolas Vierira          Innovation     7.18       YB
 23   934    Audrey Betts             S.ShoreFirebol 7.21       MG
 24  1176    Maddie Kelleher          Bradford       7.26       MG
 25  1157    Dylan Clohecy            Bradford       7.30       MB
 26   931    Kevin Fischer            S.ShoreFirebol 7.32       MB
 27  1225    Catherine Degroot        WalthamTC      7.33       MG
 28  1063?   Connor Meaney            WalthamTC      7.33       YB
 29  1162    Jonah Hanagan            Bradford       7.35       MB
 30  1182    Jaycee Rowell            Bradford       7.36       YG
 31  1175    Maddie Craven            Bradford       7.37       MG
 32   996    Charlotte Sykes          WalthamTC      7.38       YG
 33   963    Peter Crapsey            Un Haverhill   7.40       BB
 34   945    Ben Ramsdell             Camb.Jets      7.41       BB
 35  1168    Domenic Buccini          Bradford       7.45       YB
 36   992    Lindsey Mogan            WalthamTC      7.46       YG
 37  1172    Nick LeMela              Bradford       7.46       YB
 38   978    Lillian Joyce            WalthamTC      7.46       MG
 39  1183    Michaela Sliney          Bradford       7.47       YG
 40  1153    Aidan Kallery            Bradford       7.47       BB
 41  1060    Owen Pickette            WalthamTC      8.02       MB
 42  1055    Robert Mountain          WalthamTC      8.03       MB
 43  1158    Taylor DesOrmeaux        Bradford       8.04       MB
 44  1057    Sean O'Neil              WalthamTC      8.05       MB
 45  1046    Jack Cronin              WalthamTC      8.06       BB
 46  1047    Thaddeus Dufresne        WalthamTC      8.06       BB
 47   973    Katie Cronin             WalthamTC      8.07       MG
 48  1062    Philip Batler            WalthamTC      8.17       BB
 49  1165    Christopher Sanders      Bradford       8.20       MB
 50   847    Seth Henry               Innovation     8.22       MB
 51  1135     Aaron McDowell          Rogers MS      8.24       YB
 52  1226    Kaori Tate               Camb.Jets      8.27       BG
 53   927    William Steele           Camb.Jets      8.27       MB
 54  1161    Jacob Valenti            Bradford       8.27       MB
 55  1174    Beaghan Woolbert         Bradford       8.29       BG
 56  1154    Matthew Saindon          Bradford       8.31       BB
 57   896    Brandon Fitzpatrick      Innovation     8.33       YB
 58  1155    Nathaniel Bacon          Bradford       8.34       MB
 59  1164    Ethan Randall            Bradford       8.35       MB
 60   842    Matt McMakin             Innovation     8.36       YB
 61   929    Kristopher Steele        Camb.Jets      8.37       BB
 62  1048    Griffin Steele           WalthamTC      8.38       BB
 63  1147?   Ryan Basile              Bradford       8.39       BB
 64   928    Matthew Steele           Camb.Jets      8.39       MB
 65   926    Robert Steele            Camb.Jets      8.39       YB
 66   846    Jessica Crane            Innovation     8.40       YG
 67   979    Julia Kendall            WalthamTC      8.44       MG
 68   898    Andrew Giourard          Innovation     8.45       MB
 69  1160    Brendan Lavallee         Bradford       8.48       MB
 70   616    Shealagh Brams           WalthamTC      8.51       BG
 71   966    David Shen               Jackson Mann Sc8.58       MB
 72   991    Isabel Joyce             WalthamTC      9.04       YG
 73   899    Haley Allard             Innovation     9.09       YG
 74  1169    Shane Cassidy            Bradford       9.11       YB
 75   967    Jared HudsonBryant       S.ShoreFirebol 9.22       YB
 76   905    Jonathan Passarelli      Innovation     9.23       MB
 77   919    Terryn Fraser-Mines      Innovation     9.28       BG
 78   988    Victoria Defabritis      WalthamTC      9.30       YG
 79  1224    Abigail Finnerty         S.ShoreFirebol 9.32       MG
 80   924    John Carroll             Wellesley      9.37       BB
 81  1045    Michael Carpeninto-KronenWalthamTC      9.39       BB
 82   980    Ava Madden               WalthamTC      9.40       MG
 83  1159    Brendon Kane             Bradford       9.46       MB
 84   716    Rose Joyce               WalthamTC      9.47       BG
 85   620    Alessia Caira            WalthamTC      9.48       BG
 86  1232    Dylan Sullivan           QuincyTC       9.49       BB
 87   843    Michael Crane            Innovation     9.50       BB
 88   725    Anna Kraffmiller         WalthamTC      9.54       BG
 89  1178    Emily Saindon            Bradford       9.55       MB
 90  1180    Holly McGrath            Bradford       9.55       YG
 91   994    Hannah Randolph          WalthamTC      9.58       YG
 92   971    Alejandro Medina         Un Boston      10.06      MB
 93  1148    Jonathan McCord          Bradford       10.12      BB
 94  1150    Nathaniel Valenti        Bradford       10.16      BB
 95   848    Aiden Felty              Innovation     10.18      BB
 96  1050    Jack Araujo              WalthamTC      10.20      MB
 97  1234    Terrell Meyers-Hannah    Rogers MS      10.24      YB
 98  1236    Rosie Romanos            Un Roslindale  10.34      MG
 99   964    Jessica Jylonice         Rogers MS      10.34      MG
100  1053    Gerome Lussier           WalthamTC      10.39      MB
101  1156    Jonathan Basile          Bradford       10.39      MB
102   920    Akesh Patel              Innovation     10.40      YB
103  1172?   ?                                       10.41
104   968    James Adetoye            Rogers MS      10.42      MB
105   841    Sara McMakin             Innovation     10.44      BG
106   914    Brittany Chartier        Innovation     10.46      YG
107   930    Jane Nealy               Innovation     11.25      MG
108  1092    Maddie Ablett            YES            11.37      BG
109  1233    Bryan Lehmann            QuincyTC       11.58      BB
110  1000    Will Araujo              WalthamTC      12.34      BB
111   943    Adrian Garcia            Jackson Mann Sc12.47      YB
112  1149    Phineas Sparo            Bradford       12.50      BB
113   974    Alexandra DeFabritiis    WalthamTC      13.45      MG
114   649    Gabrialla DeFabritiis    WalthamTC      13.59      BG
115   661    Catarina Hamel Sellman   WalthamTC      14.17      BG
116   925    Charles Carroll          Un Wellesley   14.46      BB
117   944    Juliana Cacanega         Jackson Mann Sc15.45      YG
118   917    Jeffrey Smith            Innovation     15.52      BB

             Divisions, Boys and Girls
             Bantam - Born 2001 and later
             Midget - Born 1999-2000
             Youth - Born 1997-1998

USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!