2000 All Comers Cross Country Races
Franklin Park, Boston MA
October 1, 8, and 15, 2000

 

Boston Parks & Rec - USATF-NE Cross Country #1
Boston, MA, October 1, 2000

Youth - boys  1.1 mile  
                 year time place
Scott Harris      B86  6:19  1st
Davis Allen       B91  7:21  1st
Marvin Roberts    B86  7:25  2nd
Hector Bonilla    B89  8:01  1st
Hector Soriman    B89  8:01  2nd
Edmir Castano     B88  8:33  3rd
Girls                  year time  place
Koleen Carimbocas G89  7:14  1st
Alicea Carimbocas G87  7:31  1st
Kayla Martin      G??  7:46  ???
Bethany Keenah    G90  7:51  1st
Caroline Martin   G91  7:52  2nd
Tore Solomon      G88  7:56  2nd
Nicole Affanoto   G90  7:58  3rd
Liz Bacom         G87  8:00  2nd
Cherie Caputo     G89  8:12  3rd

Open Men 5K Race
1  Kyle Schnek          15:20 UNA
2  Coby Jacobs          16:19 UNA
3  Gregory Jacobus      16:37 GBTC
4  Ronnie Montgomery    16:53 UNA
5  Angelo Sautitto      17:02 UNA
6  Cary Richey          17:13 UNA
7  Patrick Backhnee     17:14 UNA
8  Matt Nolar           17:26 UNA
9  Chris Hussey         17:38 Parkway
10 Philip Jennings      17:45 UNA
11 Domenicle Loschiano  18:35 UNA
12 Alan Foster          18:46 BAA
13 Brian Savage         18:47 Parkway
14 Michael Bennett      19:18 UNA
15 Brian Beaulieu       19:32 GBTC
16 Christobe Gonzalez   19:35 UNA
17 Jon Stableford       19:40 MVS
18 Cam Kerry            19:45 CSU
19 Joe Crowley          19:46 UNA
20 Jerry Carchedi       19:47 BRC
21 Brad Hurst           19:52 BAA
22 Garreth Tingle       20:08 GBTC
23 Joe Green            20:19 Parkway
24 Rich Murray          20:39 BAA
25 Art Conro            22:14 UNA
26 Steven Seminerio     27:10 CSU
Open Women 5K
1***Ellen Kuinta        19:12 NYC
2***Nadia Brady         19:21 West Springfield
3***Jennifer Rappaport  19:30 BAA
4***Sarah Heard         19:58 GLRR
5***Ashley Brown        20:15 Camb Jets
6***Julie Hussey        21:31 Parkway
7***Tara Woolford       21:32 UNA
8***Jacelyn Amburn      21:47 UNA
9***Michelle Poole      22:57 UNA
10***Tina Varzeas       23:04 UNA
11***Ann Dunhaw         23:21 UNA
12***Mary Harada        27:58 Liberty


Cross Country Development Meet #2
Sunday, October 8, 2000

Open
1. Brandon Mogayzul Waltham        16:25
2. Ben Nephew       GrBostonTC     16:49
3. Bob Ruel         Whitman        17:16 1-M40
4. Scott Bernard    Canton         17:30
5. Art Demers       Hudson NH      17:32 2-M40
6. Matt Flinders    GBTC           17:58
7. Noah Kraut       GBTC           18:09
8. Chrisy Martin    BAA            18:12 1F
9. Brian Savage     ParkwayRC      18:39 3-M40
10.John Rilli       BRC            18:43
11.Brian Beaulieu   GBTC           18:48
12.Pete Schmidt     New Bedford    18:55 4-M40
13.Harvey Blonder   TVFR           19:08 5-M40
14.Joe McCarthy     BostonPoliceRC 19:10 1-M50
15.Suzy Walsh       BAA            19:22 2F
16.Brad Hurst       BAA            19:24 6-M40
17.Greg Johnson     Hill n Harrier 19:27 7-M40
18.Garrett Tingle   GBTC           19:29 8-M40
19.Matthew Tavares  Dighton        19:31
20.Shawna Nehiley   Dedham         19:39 3F
21.Sarah Heard      GLRR           19:51 4F
22.Andrew Silva     Dighton        20:05
23.Joe Green        ParkwayRC      20:21 9-M40
24.Kerry Aker       BAA            20:29 5F
25.Thomas Andrews   Brookline      20:47
26.Bryan Van Dorpe  South Boston   21:00 10-M40
27.Morgen Buchner   GLRR           21:12 6F
28.Katie Carda      GBTC           21:13 7F
29.Julie Hussey     ParkwayRC      21:16 8F
30.Art Conro        Mattapoiset    21:56 1-60+
31.Steph Tanuto     GBTC           22:01 9F
32.Dave Gormley     Boston         22:36 
33.Renee Lockwood   Boston         22:47 10F
34.Tina Varzeas     Unattached     23:04 1-F40
35.Ann Dunham       Unattached     23:09 2-F40
36.Mike Neal        San Francisco  23:59
37.Michael Amarello Gate City Str  24:22
38.Shannon Foley    Branitree      25:26 13F

Youth 1.1 mile
1. Scott Harris      Cambridge Jets 6:19  b.86
2. Arkadiusz Turolski CJ            6:21  b.87
3. Terrance Gallogly Provid.Cobras  6:23  b.86
4. Blake Evitt       CJ             6:46  b.87
5. Andrew Lynch      PC             6:51  b.87
6. Garrick Carvalho  PC             6:52  b.88
7. Chris Lamay       No.KingstonRec 6:54  b.89
8. Siobhan Breagy    NKR            6:55  F - b.89
9. Kaleen Carimbocas CJ             6:59  F - b.89
10.Marvin Roberts    PC             7:16  b.86
11.Scott Lemay       NKR            7:20  b.91
12.Alicia Carimbocas CJ             7:32  F - b.87
13.David Allen       QTC            7:34  b.91
14.Kayla Martin      QTC            7:41  F - b.89
15.Liam Gallogly     PC             7:49  b.88
16.Nicole Affanato   QTC            7:56  F - b.90
17.Conor Breagy      NKR            7:57  b.91
18.Bethany Keenan    QTC            7:58  F - b.90
19.Katia Barthelemey CJ             8:06  F - b.90
20.Torig Solomon     PC             8:10  F - b.88
21.Ruben Villareal-Halprin CJ       8:16  b.92
22.Zack McArthur     CJ             8:18  b.90
23.Jason Caputo      Belmont        8:20  b.90
24.Cheryl Caputo     Belmont        8:27  F - b.89
25.Martin Gallogly   PC             8:44  b.92
26.Ryan O'Connell    QTC            8:49  F - b.92
27.Kasey O'COnnell   QTC            9:04  F - b.89
28.Medley Ortiz      WalthamTC      9:37  F - b.88
29.Melissa Vallely   WTC            9:42  F - b.
30.Matt Schmidt      New Bedford    9:49  b.88
31.Kaplan Jesse      WTC            9:52  b.91
32.Danielle DiLorenzo WTC           9:54  F - b.
33.Brittany Singleton WTC          10:11  F - b.89
34.Daniel Hartell    QTC           10:24  b.93
    

Sunday, October 15, 2000

Open 5K
1. Scott Clark       CMS           15:52
2. Bob Winn          GLRR          15:55
3. Kevin Beck        CMS           15:56
4. Ben Wessenyeleh   Boston        16:06
5. Terry Shea        BAA           16:08
6. Rod Hemingway     GBTC          16:15 
7. Dennis Floyd      GBTC          16:16
8. Peter Dougherty   GBTC          16:20
9. Lars Dietrich     BAA           16:22
10.Scott Lundquist   CSU           16:23
11.Michael Bruhn     E.Burke VT    16:25 1-40
12.Brandon Rowe      Haverford     16:26
13.Ben Nephew        GBTC          16:27
14.John Blouin       GBTC          16:30
15.Jonathan Corso    Whirlaway     16:33
16.John Castilitos   Stonehill     16:34
17.Aaron Brinsko     Charlestown   16:37
18.James Pawlicki    GBTC          16:39
19.Angelo Santitto   Andover       16:41
20.Deon Barrett      GBTC          16:55
21.Andrew Wedlake    BAA           16:59
22.Bob Ruel          TVFR          17:06 2-40
23.Ronnie Montgomery Stoneham      17:09
24.Chris Hussey      Parkway RC    17:14
25.Art Demers        Pelham NH     17:15 
26.Bruce Davie       CambridgeRC   17:24
27.Stephen Putnam    Unatt         17:45
28.Bryan Doldt       GBTC          17:52
29.Noah Kraut        GBTC          18:13
30.Bob Collins       Wellesley     18:24 3-40
31.Mark D'AMico      Dedham        18:30
32.Brad Kron         BAA           18:32 1-50
33.Steve Connor      Ellsworth ME  18:36
34.Brian Beaulieu    GBTC          18:38
35.Jessica Blake     GBTC          18:38 F1
36.Brian Savage      ParkwayRC     18:55 4-40
37.Adam Cerutti      Stonehill     19:11
38.Paul Caswell      Portsmouth    19:14
39.Greg Johnson      Hill nHarrier 19:22
40.Cameron Kerry     CSU           19:43 2-50
41.Sylvain Casimir   Unatt         19:58 5-40
42.Joe Green         ParkwayRC     20:17 6-40
43.Karen Boen        BAA           20:20 F3 1-40
44.Cara Feldberg     Waltham       20:23 F4
45.Payal Parekh      GBTC          20:56 F5
46.Michelle Lang     GBTC          21:02 F6
47.Julie Hussey      ParkwayRC     21:16 F7 
48.Gretchen Overholtzer Camb.Jets  21:17 F8
49.Tom Derderian     GBTC          21:18 3-50
50.Paul Ruggiero     TVFR          21:41 4-50
51.Art Conro         Unat          21:55 1-60
52.Bert Saveriano    Watertown     22:01
53.Kayty Himmelstein Camb.Jets     22:04 F9
54.Harold Hatch      Unatt         22:46 2-60
55.Kristin Pitocco   GBTC          22:52 F10
56.Dana Dunne        Watertown     22:55 F11
57.Tina Varzeas      Unatt         23:18 F12 2-40
58.Cynthia Hastings  GBTC          23:43 F13 3-40
59.Tom Wright        BAA           24:09 3-60
60.Regina Wright     LibertyAC     25:57 F14  1-50
61.Andrea Hatch      LibertyAC     26:11 F 1-50
62.Mark Lasoff       Watertown     27:12

Youth 1.1 mile
1. Scott Harris      Cambridge Jets 6:14  b.86
2. Arkadiusz Turolski CJ            6:15  b.87
3. Terrance Gallogly Provid.Cobras  6:20  b.86
4. Blake Evitt       CJ             6:32  b.87
5. Chris Lamay       N.KingstownRec 6:36  b.89
6. Eric Horton       NKR            6:42  b.88
7. Kaleen Carimbocas CJ             6:43  1F - b.89
8. Siobhan Breagy    NKR            6:45  2F - b.89
9. Andrew Lynch      PC             6:52  b.89
10.Bryan Nehring     Hopedale       7:06  b.87
11.Scott Lamay       NKR            7:07  b.91
12.Conor Breagy      NKR            7:19  b.91
13.Alicia Carimbocas CJ             7:21  3F - b.87
14.David Allen       Quincy TC      7:23  b.91
15.Kayla Martin      CJ             7:31  4F -b.88
16.Caroline Martin   CJ             7:37  F b.91
17.Hector Bonnilla   PC             7:39  b.89
18.Aaron Carterfield CJ             7:49  b.87
19.Bethany Keenan    QTC            7:50  F b.90
20.Torie Solomon     PC             7:52  F b.88
21.Nicole Affannato  QTC            7:54  F b.90
22.Daniel Shapiro    Brockton       7:56  b.91
23.Danny Carpenter   Brockton       7:58  b.88
24.Kelley Hutchinson Brockton       7:59  F b.90
25.Cherie Caputo     Belmont        8:03  F b.89
26.Ruben Villarreal-Halprin CJ      8:08  b.92
27.Martin Gallogly   PC             8:09  b.92
28.Jason Caputo      Belmont        8:27  b.90
29.Julie Shapiro     Brockton       8:33  F b.88
30.Matt Martin       CJ             8:34  b.89
31.Zack McArthur     CJ             8:39  b.90
32.Nicole Kasanoff   QTC            8:41  F b.88
33.Ryan O'Connell    QTC            8:43  b.92
34.Medley Ortiz      WTC            8:43  F b.88
35.Hattie Derderian  Gr.BostonTC    8:45  F b.91
36.Jacob Aguiar      Brockton       8:49  b.90
37.Dennie Joseph     Brockton       8:50  b.90
38.Trevor Sullivan   QTC            9:00  b.92
39.Elizabeth Bock    QTC            9:01  F b.90
40.Kasey O'Connell   QTC            9:14  F b.89
41.David Westerman   QTC            9:17  b.93
42.Gracie Himmelstein CJ            9:18  F b.90
43.Anika Carterfield CJ             9:27  F b.92
44.Liana Tierney     WTC            9:41  F b.86
45.Marquis McCall    Brockton       9:54  b.93
46.Jensine Joseph    Brockton       9:55  F b.94
47.Chikoctile Chika  Brockton       10:14 F b.89
48.Candace McCall    Brockton       10:18 F b.92
49.Joshua Kasanoff   QTC            10:20 b.93
50.Chris Lescinskas  Brockton       10:22 b.93
51.Jesse Kaplan      WTC            10:36 F b.91
52.Anthony McCall    Brockton       12:27 b.94
53.Steven McCall     Brockton       12:41 b.96

USA Track & Field New England


Home | Track & Field | Road Running | Race Walking | Cross Country | Mountain/Trail Running | Membership

Comments? E-mail USATF-NE with suggestions for this page. Thanks!